Alulra: Ha ezt a beállítást választjuk, a program a szöveget a cella alsó részébe illeszti. Új szöveg hozzáadásakor az eredeti szöveg a cella felső része felé mozdul el.

Beállítások... parancsgomb: Itt állíthatjuk be a kijelölt cella esetében érvényes margót, szövegfuttatást és az automatikus szövegelosztást.

6.      EXCEL2000

Egyszerűbbé váltak a Microsoft Excel használata során nap mint nap végrehajtott apró tevékenységek, mint például a fájlok megnyitása vagy mentése.

Az Office valamennyi programjában egyformán rendelkezésre álló eszközöknek köszönhetően az egyik programban elsajátított módszert általánosan, mindenhol alkalmazhatjuk.

A Microsoft Excel megnövekedett teljesítménye a korábbinál nagyobb méretű munkafüzetek kezelését teszi lehetővé.

A munkalapokon képleteket létrehozni könnyebb, mint valaha. Újszerű eszközök segítenek a képletek összeállításában, szerkesztésében, a függvények bevitelében, az egyéni űrlapok és sablonok készítésében.

A kimutatás összesített adatait szeretnénk képletben felhasználni? Tudni szeretnénk, hány üres cella van egy tartományban? A Microsoft Excel új és továbbfejlesztett függvényei segítséget nyújtanak ebben.

A továbbfejlesztett formázási és elrendezési funkciókkal a nyomtatott jelentéseket és a képernyős űrlapokat elképzeléseinkhez híven készíthetjük el.

A listák adatainak kikeresése és rendezése a Microsoft Excel legalapvetőbb funkciói közé tartozik. Az új verzióban az adatok kikeresése és automatikus összegzése pillanatokat vesz igénybe.

Sokoldalúbb eszközök, rugalmasabb ábrázolási lehetőségek teszik eredményesebbé az adatok vizuális elemzését.

A jól bevált Excel táblázatok és a világot átszövő háló együtt új távlatokat nyitnak a felhasználók előtt.

A kimutatásokkal óriási mennyiségű adatból átlátható, praktikus összesítéseket készíthetünk, majd ezeket az új funkciókkal az eddiginél is jobban alakíthatjuk saját igényeink szerint.

Az együttműködés most sokkal egyszerűbb, mivel a munkacsoport összes tagja egyszerre szerkesztheti a munkafüzeteket. A változtatások kiemelésével, nyomon követésével és a megjegyzésekkel könnyebb egymás munkáját követni.

Ha a Microsoft Excelben más forrásból származó adatokat szeretnénk elemezni, nem szükséges újra beírni azokat, hiszen néhány gombnyomással beolvashatók a munkalapra.

A feladatközpontú súgótémák lépésről lépésre végigkalauzolnak minden tevékenységünkön. A Web kimeríthetetlen forrás, ahonnan a Microsoft segédanyagai ma már közvetlenül az asztalunkra kerülhetnek.

6.1.     Az Excel 2000 képernyője:

 

 

Az Excel ikonorientált környezetben működik, maga is ikonokat tartalmaz az egyes funkciók kiváltására. Az ikonok a parancsok képi megfelelői, apró, szemléletes ábrák, amelyekkel könnyebb tájékozódni, és amelyek segítségével a megfelelő parancsok indíthatók.

1.   a szerkesztés alatt álló fájl neve (pelda1.xls).

2.   az ablakban szaladó alkalmazás neve (Microsoft Excel).

3.   A Microsoft Excel vezérlőmenüje.

4.   Legördülő menü.

5.   Eszközsor.

6.   Név mező: A Szerkesztőléc bal oldalán lévő mező, amely a kijelölt cellát, diagramelemet vagy rajzobjektumot azonosítja. Gyorsan elnevezhetjük a kijelölt cellát vagy tartományt, ha beírjuk a nevét a Név mezőbe, és megnyomjuk az ENTER billentyűt. A korábban elnevezett cellákba úgy juthatunk, és azokat úgy jelölhetjük ki, hogy a cella nevére kattintunk a Név mezőben.

7.   Mindent kijelölő gomb: A sor- és oszlopazonosítók találkozásánál, a munkalap bal felső sarkában lévő szürke téglalap. A munkalap összes cellájának kijelölése

8.   Oszlopazonosító: Az egyes oszlopok tetején található szürke, betűvel vagy számmal jelzett terület. Egy egész oszlop kijelöléséhez kattintsunk az oszlopazonosítóra. Ha az egér jobb gombjával az oszlopazonosítóra kattintunk, helyi menü jelenik meg. Ha az oszlop szélességét növelni vagy csökkenteni kívánjuk, az oszlopazonosítótól jobbra lévő vonalat húzzuk az egérrel. Ha S1O1 hivatkozási stílust használunk, az oszlopazonosítók nem betűket, hanem számokat tartalmaznak.

9.   Megjeleníti a képletszerkesztőt, amely munkalapfüggvények felajánlásával segíti a képletek összeállítását. A Képletszerkesztő megjeleníti a kiválasztott függvény és argumentumainak nevét és leírását, ezen felül kiírja az egyes függvények és a teljes képlet pillanatnyi eredményét. A függvény nevére kattintva és az argumentumok behelyettesítésével szerkeszthetjük a képlet függvényeit.

10.                 Szerkesztőléc: Az ablak felső részén lévő sáv, amely az aktív cellában lévő állandót vagy képletet jeleníti meg. Értékek vagy képletek beírásához vagy szerkesztéséhez jelöljünk ki egy cellát, írjuk be az adatokat, majd nyomjuk meg az ENTER billentyűt. Ha duplán kattintunk egy cellára, az adatokat közvetlenül a cellában is szerkeszthetjük.

11.                 Sorazonosító: Az egyes soroktól balra található szürke, számozott terület. Egy egész sor kijelöléséhez kattintsunk a sorazonosítóra. Ha az egér jobb gombjával a sorazonosítóra kattintunk, helyi menü jelenik meg. Ha a sor magasságát növelni vagy csökkenteni kívánjuk, a sorazonosító alatti vonalat húzzuk az egérrel.

12.                 Lapozás a kezdő (utolsó) lapfülre: A lapfüleket gördítő nyilak: A munkalapfülek bal oldalán lévő nyilak. A lapfülek görgetéséhez kattintsunk a megfelelő irányú nyílra, egy lap kijelöléséhez kattintsunk a lap fülére. Többfülnyit gördíthetünk egyszerre, ha lenyomva tartjuk a SHIFT billentyűt, és a középső nyilak egyikére kattintunk. Menü jelenik meg a munkafüzet lapjairól, ha az egér jobb gombjával valamelyik, lapfüleket gördítő nyílra kattintunk.

13.                 Lapozás lapfülenként.

14.                 Aktív Lapfül: A munkafüzet ablakának alján elhelyezkedő fülek, amelyeken a lapok neve jelenik meg. Munkalap aktívvá tételéhez kattintsunk a lapfülre. Ha az egér jobb gombjával rákattintunk egy fülre, helyi menü jelenik meg. A lapfüleket a fülektől balra elhelyezkedő gördítő nyilak segítségével görgethetjük.

15.                 Nem aktuális Lapfül.

16.                 Grafikus kurzor.

17.                 Állapotsor: A képernyő legalján látható sor, amely egy kiválasztott parancsról vagy a folyamatban lévő műveletről ad információt. Az állapotsor jobb oldala azt mutatja, hogy a CAPS LOCK, SCROLL LOCK vagy a NUM LOCK billentyű be van-e kapcsolva. Az állapotsort a Nézet menü Állapotsor parancsával lehet megjeleníteni vagy elrejteni.

18.                 Aktuális Cella.

19.                 Numerikus billentyűzet Num Lock kapcsoló állapotának kijelzése.

20.                 Függőleges Osztósáv: A függőleges görgetősáv tetején és a vízszintes görgetősáv jobb szélén lévő kis mező. Ha a munkalap két különböző részét egyszerre szeretnénk látni, húzzuk az osztósávot abba az irányba, ahová az osztásnak kerülnie kell. Ha az osztósávot a munkalapra húzzuk, az osztásvonal a munkalap rácsvonalára kerül. A felosztást úgy szüntethetjük meg, hogy duplán az osztásvonalra kattintunk.

21.                 Vízszintes Osztósáv.

22.                 Az Excel aktív munkafüzetének bezárása.

23.                 Excel bezárása.

24.                 Előzőméret nyomógomb.

25.                 Kisméret nyomógomb.

6.2.     Általános ismeretek.

6.2.1.                      Cellák.

A cellák adatokat (állandókat, változókat) tartalmazó egységek. A cellák munkalapokon nyernek elhelyezést. A felhasználó ide gépeli be az adatokat (számértékek, szöveg, változókat, képleteket).

Minden egyes cellának neve van (cella azonosító). A nevet a sor és oszlopazonosító összeolvasása képezi.

6.2.2.                      Munkalapok.

Az Excel legfontosabb dokumentuma, amely adatok tárolására és kezelésére használunk. Más néven számolótábla. A munkalap sorokba és oszlopokba rendezett cellákból áll, és mindig egy munkafüzet része.

A munkalapok adatok tárolására és elemzésére használhatók. Egyidejűleg több munkalapon is tarthatunk adatokat, amelyek ott szerkeszthetők, és számításokat is végezhetünk egyszerre több munkalapról származó adatokkal. A munkalapon lévő adatokat diagramlapon ábrázolhatjuk.

Minden egyes munkalapnak neve van. A munkalap neve a munkalap azonosítón található.

6.2.3.                      Munkafüzetek.

A Microsoft Excelben munkafüzetnek nevezzük azt a fájlt, amelyben dolgozunk, és az adatainkat tároljuk. Mivel minden munkafüzet több Munkalapot is tartalmazhat, a különféle, de összetartozó adatokat egyetlen fájlban rendezhetjük el.

6.3.     Adatok begépelése.

Szám, szöveg, dátum és időpont bevitele

Kattintsunk duplán abba a cellába, amelybe adatot szeretnénk bevinni.

Írjuk be a megfelelő adatokat és nyomjuk meg az ENTER vagy a TAB billentyűt.

A dátumok megadásakor törtvonalat és kötőjelet is használhatunk, például: 2002/9/5 vagy 2002-Szept-5.

Ha 12 órás kijelzést szeretnénk látni, az időpont és egy szóköz után írjuk be a de. vagy a du. napszakjelzőt (használhatjuk az am és a pm rövidítést is, sőt ezek helyett elegendő az a és a p betű beírása). Ha nem jelezzük a napszakot, a Microsoft Excel 24 órás kijelzést használ.

Tipp

Ha egy listát soronként szeretnénk adatokkal kitölteni, írjunk az első oszlop egyik cellájába adatot, aztán nyomjuk meg a TAB billentyűt, hogy a sor következő cellájára lépjünk. A sor végén az ENTER billentyű megnyomásával juthatunk a következő sor elejére. Ha a következő sor első cellája nem válik aktívvá, válasszuk az Eszközök menü Beállítások parancsát, majd a Szerkesztés lapot. A Beállítások csoportban jelöljük be az ENTER után továbblép négyzetet, az Irány mezőben pedig állítsuk be a Lefelé lehetőséget.

A napi dátum beviteléhez (csak a szerkesztőlécen) nyomjuk meg a CTRL+.(pont) billentyűket.

Az aktuális időpont beviteléhez nyomjuk meg a CTRL+SHIFT+.(pont) billentyűket.

6.3.1.                      Számok bevitele

Számként használható karakterek. A Microsoft Excel programban a számok csak a következő karaktereket tartalmazhatják:

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 + - ( ) , / $ % . E e

Az Excel figyelmen kívül hagyja a számot megelőző plusz (+) jelet és a pontot tizedesjelként kezeli. A számok és egyéb karakterek minden más kombinációját szövegnek tekinti.

Törtek bevitele. A törtek bevitelekor egy 0 zérust és egy szóköz karaktert írjunk a szám elé, különben a program a törtet dátumként kezeli. Például: 0 1/2.

Negatív számok bevitele. A negatív számok elé írjunk egy mínusz (-) jelet, vagy írjuk a számot zárójelbe ( ).

Számok igazítása. A cellában lévő összes szám jobbra igazított. Az igazítás megváltoztatásához jelöljük ki a cellákat. Válasszuk a Formátum menü Cellák parancsát, és az Igazítás lapon válasszuk ki a kívánt beállításokat.

A számok megjelenése. A cella számformátuma meghatározza a szám megjelenítési módját. Ha Általános számformátumú cellába írunk be egy számot, előfordulhat, hogy az Excel másmilyen számformátumot fog használni. Ha például a 14,73 $ értéket írjuk be, az Excel pénznemformátumot alkalmazza. A számformátum megváltoztatásához jelöljük ki a számokat tartalmazó cellákat. Válasszuk a Formátum menü Cellák parancsát, és a Szám lapon válasszunk kategóriát és formátumot.

Az Általános számformátum. Azok a cellák, amelyek az alapértelmezés szerinti Általános számformátummal rendelkeznek, az Excel a számokat egész számként (789), tizedes törtként (7,89) illetve tudományos formátumban (7,89E+08) jeleníti meg, ha a szám hosszabb a cella szélességénél. Az Általános formátum legfeljebb 11 számjegy megjelenítésére alkalmas, beleértve a tizedesvesszőt és az "E" és "+" karaktert is. 11 számjegynél hosszabb számok megjelenítésére a beépített tudományos számformátumot (tudományos jelölés) vagy egyéni számformátumot kell használnunk.

Számok tárolása 15 számjegyes pontossággal. A megjelenő számjegyek számától függetlenül az Excel a számokat legfeljebb 15 tizedesjegy pontossággal tárolja. Ha a szám 15-nél több meghatározó számjegyből áll, az Excel az utolsó számjegyeket nullára alakítja.

Számok bevitele szövegként. Az Excel a számokat numerikus adatként tárolja még akkor is, ha a Cellák paranccsal a Szöveg formátumot állítjuk be a számokat tartalmazó cellákra. Ha azt szeretnénk, hogy az Excel a számokat szövegként értelmezze, először alkalmazzuk a Szöveg formátumot üres cellákra, és ezután írjuk be a számokat. Ha már beírtuk a számokat, rendeljük a Szöveg formátumot a cellákhoz, kattintsunk az egyes cellákra, nyomjuk meg az F2 billentyűt, végül az ENTER megnyomásával írjuk be ismét az adatokat.

Területi beállítások. A számként felismert karakterek a Vezérlőpult Területi beállítások párbeszédpanelén megadott beállításoktól függnek. A megadott beállítások az alapértelmezés szerinti számformátumot is meghatározzák. (Például a pont (.) a tizedesjel az észak-amerikai alapú rendszerekben).

6.3.1.1.                Tizedesjegyek számának megadása

Ezt a lehetőséget akkor érdemes használni, ha olyan számokat viszünk be, amelyek sok tizedesjegyet tartalmaznak. Használhatjuk nagy számok esetében is, ha negatív értéket adunk meg, a szám utáni nullák mennyiségét adhatjuk meg.

Válasszuk az Eszközök menü Beállítások parancsát, majd a Szerkesztés lapot.

Jelöljük be a Tizedesjegyek négyzetet.

Adjuk meg a tizedesjel után álló tizedesjegyek számát a Száma mezőben.

Ha nagy számok beírásakor nullákat szeretnénk automatikusan bevinni, a nullák számának meghatározásához adjunk meg egy negatív számot. Ha például azt szeretnénk, hogy a 283-as érték beírásakor az Excel az értéket automatikusan 283000-re alakítsa, a Száma mezőbe a -3 értéket írjuk.

A későbbiek során beírt számoknál a Microsoft Excel a meghatározott helyre tizedesvesszőt vagy megfelelő számú nullát ír be. Azok az adatok, amelyeket a Tizedesjegyek megadása előtt vittünk be, változatlanul maradnak.

A számok megfelelő módon történő beírása után töröljük a Tizedesjegyek négyzet jelölését.

Tipp   Ha ideiglenesen hatástalanítani szeretnénk a Tizedesjegyek beállítást, adjuk meg a számot tizedesjel beírásával.

6.3.2.                      Szöveg bevitele

A Microsoft Excelben a szöveg betűk, számok és egyéb karakterek tetszőleges kombinációja. A következő bejegyzéseket például szövegként értelmezi a program: 10AA109, 127AXY, 12-976, 208 4675.

A szöveg a cella bal széléhez igazodik. Az igazítást a Formátum menü Cellák parancsának választása után az Igazítás panellapon módosíthatjuk.

Ha egy cellában több sorban szeretnénk megjeleníteni a szöveget, akkor az Igazítás panellapon jelöljük be a Sortöréssel több sorba négyzetet.

A cellában új sort az ALT+ENTER billentyűk megnyomásával kezdhetünk.

6.3.3.                      Dátum- és időértékek bevitele

A dátum és az idő szám. A Microsoft Excel a dátumot és az időt számként kezeli. A dátum- és az időadatok megjelenítési módját a cellához rendelt számformátum határozza meg. A megfelelő formában beírt dátumot és időpontot az Excel felismeri és az általános cellaformátumot automatikusan a megfelelő beépített dátum- vagy időformátumra változtatja. A program alapértelmezés szerint a dátum- és az időértékeket a cellában jobbra igazítja, ha viszont nem ismeri fel az idő- vagy a dátumformátumot, akkor a dátumot vagy az időt balra igazított szövegként kezeli.

Vezérlőpult. A Vezérlőpult Területi beállítások párbeszédpanelének beállításai határozzák meg az aktuális dátum- és időformátum alapértékét, valamint a dátum- és időelválasztóként kezelt karaktereket. Az észak-amerikai rendszerekben például a ferde vonal (/) és a kötőjel (-) a dátum, míg a kettőspont (:) az időpont elválasztó karakterei.

Használjunk négyjegyű évszámokat. Dátumok, például a december 1. beírásakor az Excel először a napot azonosítja és utána az évet. A december 01. dátumot például az aktuális év december 1-jeként, nem pedig 2001. december 1-jeként értelmezi.

Dátum és idő együttes beírása. Ha a dátumot és az időt ugyanabba a cellába szeretnénk beírni, szóközzel válasszuk el őket.

A 12 és a 24 órás időkijelzés. Ha az időpontot 12 órás rendszerben szeretnénk beírni, az időpont és egy szóköz után írjuk be a de vagy a du (vagy A illetve P) napszakjelzőt. Ha nem így teszünk, az Excel a bejegyzést 24 órás rendszerűnek tekinti. Ha például az 3:00 időpontot írjuk be 3:00 du. helyett, a program az időpontot 3:00 de. értékként tárolja.

A dátum- és az időértékek eltárolt formájának megtekintése. A megjelenítési formátumtól függetlenül az Excel valamennyi dátumot sorszámként, míg az időértékeket tizedes tört tört részeként tárolja. Ha ezeket az értékeket tárolt formájukban szeretnénk megjeleníteni, jelöljük ki azokat a cellákat, amelyek a dátumot vagy az időpontot tartalmazzák, válasszuk a Formátum menü Cellák parancsát, majd a Szám lapon kattintsunk a Kategória mező Általános elemére.

Számítások dátummal és idővel. Az idő- és a dátumértékek összeadhatók, kivonhatók illetve egyéb számításokba is bevonhatók. Ha képletekbe szeretnénk beírni ezeket, tegyük idézőjelek közé. Az alábbi példában a képlet eredménye a 68:

="2004/5/12"-"2004/3/5"

Az 1904-es dátumrendszer. Az Excel for Windows (és a Lotus 1-2-3) programban a napok számozása az évszázad első napjától történik, vagyis az 1-es sorszám 1900 január elsejéhez tartozik. Az Excel for the Macintosh program az 1904-es dátumrendszert használja, amelyben az 1-es sorszám 1904. január másodikához tartozik. Ha a számításokhoz meg szeretnénk változtatni a dátumrendszert, válasszuk az Eszközök menü Beállítások parancsát, és kattintsunk a Számolás fülre. A Munkafüzet-beállítások mezőben jelöljük be az 1904 típusú dátum négyzetet. Az 1904 típusú dátumrendszert akkor kell használnunk, ha az adott munkafüzetet más, az 1904 típusú dátumot használó munkafüzetekkel használjuk együtt.

Ha egy Excel for the Macintosh 2.0 vagy későbbi verzióval készült fájlt Excel for Windows programmal nyitunk meg, az Excel felismeri a fájlformátumot és a dátumokat az 1900-as rendszernek megfelelő értékekre alakítja át. Hasonlóképpen, ha egy Excel for Windows programmal készült fájlt Macintosh programban nyitunk meg, az Excel az 1904-es rendszernek megfelelően alakítja át a dátumokat.

6.3.4.                      Azonos adatok beírása több cellába egy művelettel

Jelöljük ki azt a cellatartományt, amelybe az adatokat be szeretnénk vinni.

A kijelölés tartalmazhat szomszédos és nem szomszédos cellákat is.

Írjuk be az adatot, majd nyomjuk meg a CTRL+ENTER billentyűket.

6.3.5.                      Azonos adatok bevitele és szerkesztése több munkalapon

Ha kiválasztunk egy táblázatcsoportot, az aktív táblázat egy cellájába bevitt változtatások a többi táblázat azonos celláiban is megjelennek.

Jelöljük ki azokat a munkalapokat, amelyekbe adatokat szeretnénk bevinni:

Jelöljük ki azokat a cellákat, amelyekbe adatot szeretnénk bevinni.

Írjuk be az adatot az első kijelölt cellába.

Nyomjuk meg az ENTER vagy a TAB billentyűt.

Az Excel automatikusan az összes kijelölt munkalapra beviszi az adatokat.

Ha meg szeretnénk szüntetni több lap kijelölését, kattintsunk valamelyik nem kijelölt lapra.

Ha kijelöletlen lap nem látható, a jobb oldali egérgombbal kattintsunk valamelyik kijelölt lap fülére, és válasszuk a helyi menü Csoport szétbontása parancsát.

Megjegyzés: Az adott munkalapra bevitt adatokat egyszerűen átmásolhatjuk más munkalapok megfelelő celláiba. Ehhez jelöljük ki az adatokat tartalmazó munkalapot és a célmunkalapokat, majd a másolni kívánt adatokat tartalmazó cellákat. Válasszuk a Szerkesztés menü Kitöltés parancsát, majd a Több munkalapra parancsot.

Adatok bevitele nélkül is hivatkozhatunk több lapon ugyanarra a cellára.

6.3.6.                      Adatbevitel a szomszédos cellák alapján

A cellák kijelölésével és a kitöltőnégyzet húzásával vagy a Sorozatok parancs segítségével (Szerkesztés menü Kitöltés, majd Sorozatok parancs) több sorozattípust tölthetünk ki.

Adatok másolása soron vagy oszlopon belül   A cella kitöltőnégyzetének húzásával a cella tartalmát a sor vagy az oszlop többi cellájába másolhatjuk.

Szám- dátum- és egyéb tételsorozatok kitöltése   Ha a kijelölés számot, dátumot vagy időszakot tartalmaz, kibővíthetjük a sorozatot. A következő táblázat kezdő időkijelölésének eredménye a bemutatott sorozatban látható. A vesszővel elválasztott tételek szomszédos cellába tartoznak.

Eredeti kijelölés

A bővített sorozat

1, 2, 3

4, 5, 6

9:00

10:00, 11:00, 12:00

H

K, Sze, Csü

Hétfő

Kedd, Szerda, Csütörtök

jan.

febr., márc., ápr.

jan., ápr.

júl., okt., jan.

99. jan., 99. ápr.

99. júl., 99. okt., 00. jan.

jan. 15, ápr. 15

júl. 15, okt. 15.

1999, 2000

2001, 2002, 2003

jan. 1., márc. 1.

máj. 1., júl. 1., szept.1., ...

3. n.év (vagy N3 vagy 3. negyedév)

4. n.év, 1. n. év, 2. n.év, ...

1. termék, rendelésre

2. termék, rendelésre, 3. termék, rendelésre, ...

szöveg1, szövegA

szöveg2, szövegA, szöveg3, szövegA, ...

1. időszak

2. időszak, 3. időszak, ...

1. termék

2. termék, 3. termék, ...

6.4.     Mozgás és görgetés a munkalapon

A munkalapon az egyes cellákra kattintva mozoghatunk. Amikor egy cellára kattintunk, az lesz az aktív cella. Ha a munkalapnak egy, a képernyőn éppen nem látható részét szeretnénk megnézni, használjuk a görgetősávokat.

Gördítés

Művelet

Egy sorral feljebb vagy lejjebb

Kattintsunk a megfelelő nyílra a függőleges görgetősávon.

Egy oszloppal balra vagy jobbra

Kattintsunk a megfelelő nyílra a vízszintes görgetősávon.

Egy ablakkal felfelé vagy lefelé

Kattintsunk a görgetőcsúszka felett, illetve alatt a függőleges görgetősávon.

Egy ablakkal balra vagy jobbra

Kattintsunk a görgetőcsúszkától balra, illetve jobbra a vízszintes görgetősávon.

Nagyobb távolságra

Húzzuk a görgetőcsúszkát az arányosan megfelelő helyre. Nagyon nagy táblázatoknál tartsuk lenyomva a SHIFT billentyűt.

Megjegyzés  

A görgetőcsúszka helyzete a képernyőn megjelenített területnek a teljes munkalaphoz viszonyított helyzetét mutatja, beleértve a nem használt sorokat és oszlopokat is. Ha azt szeretnénk, hogy a csúszka helyzete csak a munkalap adatokkal feltöltött részeit jelezze, töröljük ki a használaton kívüli sorokat és oszlopokat.

6.5.     Cellák, szöveg, tartományok, sorok és oszlopok kijelölése

Kijelölt terület

Művelet

Szöveg cellában

Ha a cella szerkeszthető, jelöljük ki a cellát, kattintsunk benne duplán, és jelöljük ki a cellában lévő szöveget.

Ha a cella nem szerkeszthető, jelöljük ki a cellát, és jelöljük ki a szöveget a szerkesztőlécen.

Egyetlen cella

Kattintsunk a cellára, vagy használjuk a nyílbillentyűket.

Cellatartomány

Kattintsunk a tartomány első cellájára, aztán (az egérgombot lenyomva tartva) húzzuk az egeret az utolsóig.

A munkalap összes cellája

Kattintsunk a Mindet kijelöli gombra.

Nem szomszédos cellák vagy cellatartományok

Jelöljük ki az első cellát vagy tartományt, majd a CTRL billentyűt lenyomva jelöljük ki a többit.

Nagy méretű tartomány

Kattintsunk a tartomány első cellájára, majd a SHIFT billentyűt lenyomva kattintsunk a tartomány utolsó cellájára. Az utolsó cellát gördítéssel tehetjük láthatóvá.

Teljes sor

Kattintsunk a sorazonosítóra.

Teljes oszlop

Kattintsunk az oszlopazonosítóra.

Szomszédos sorok vagy oszlopok

Húzzuk végig az egeret a sor- vagy oszlopazonosítókon, vagy jelöljük ki az első sort, illetve oszlopot, aztán a SHIFT billentyűt lenyomva tartva jelöljük ki az utolsó sort, illetve oszlopot.

Nem szomszédos sorok vagy oszlopok

Jelöljük ki az első sort, illetve oszlopot, majd CTRL billentyűt lenyomva tartva jelöljük ki a többi sort, illetve oszlopot.

Az éppen kijelöltnél több vagy kevesebb cella

A SHIFT billentyűt lenyomva tartva kattintsunk az új kijelölésbe befoglalni kívánt utolsó cellára. Az aktív cella és a kiválasztott cella közötti négyszögletes terület lesz az új kijelölés.

6.5.1.                      Elnevezett tartományok vagy cellahivatkozások kijelölése

Kijelölt terület

Művelet

Elnevezett cellatartomány

Válasszuk ki a tartományt a Név mezőben.

Kettő vagy több elnevezett tartomány

Jelöljük ki az első tartományt a Név mezőben, majd a CTRL billentyűt lenyomva tartva jelöljük ki a többi tartománynevet is.

Elnevezett tartományon kívüli megadott cellák

Válasszuk a Szerkesztés menü Ugrás parancsát. A Hivatkozás mezőbe írjuk be a cella vagy a tartomány hivatkozását.

Tipp: A Microsoft Excel nyilvántartja azokat a tartományokat, amelyeket a Név mezőben vagy az Ugrás paranccsal jelöltünk ki. Ha egy előző kijelöléshez szeretnénk visszatérni, válasszuk a Szerkesztés menü Ugrás parancsát, majd a listában kattintsunk duplán az Ugrás mező kívánt hivatkozására.

6.5.2.                      Áttérés a munkafüzet másik lapjára

Kattintsunk annak a lapnak a fülére, amelyre át szeretnénk térni.

 

Ha a kívánt lapfül nem látható, megjelenítéséhez kattintsunk a lapfülgördítő nyilak valamelyikére, majd a fülre.

 

 Tipp   Ha a munkafüzetben sok lap van, az egér jobb oldali gombjával kattintsunk a lapfülgördítő nyilakra, majd a listán a megfelelő lapra.

6.5.3.                      Lapok kijelölése a munkafüzetben

Ha több lapot jelölünk ki, az aktuális lapon végzett módosítások a többi lapra is érvényesek lesznek. Ez a többi táblázaton adatvesztéssel is járhat!

Kijelölés

Művelet

Egyetlen lap

Kattintsunk a lapfülre.

Két vagy több szomszédos lap

Kattintsunk az első lapfülre, aztán a SHIFT billentyűt lenyomva tartva kattintsunk az utolsó lapfülre.

Kettő vagy több nem szomszédos lap

Kattintsunk az első lapfülre aztán a CTRL billentyűt lenyomva tartva egyenként kattintsunk a többi lapfülre.

A munkafüzet összes lapja

Vigyük az egérmutatót a lapfülre, és kattintsunk az egér jobb gombjával. A megjelenő helyi menüben válasszuk a Minden lap kijelölése parancsot.

6.5.4.                      Cella kijelölésének megszüntetése

A munkalapon éppen érvényes kijelölés megszüntetéséhez kattintsunk egy másik cellára.

6.5.5.                      Több lap kijelölésének megszüntetése

Ha meg szeretnénk szüntetni egy munkafüzet több lapjának kijelölését, kattintsunk valamelyik nem kijelölt lapra.

Ha nincs kijelöletlen lap, a jobb oldali egérgombbal kattintsunk valamelyik kijelölt lap fülére. Ezután válasszuk a helyi menü Csoport szétbontása parancsát.

6.6.     Hivatkozások.

6.6.1.                      Cella- és tartományhivatkozások

A hivatkozás a munkalap celláját vagy cellatartományát azonosítja, és közli a Microsoft Excellel, hol keresse a képletben használni kívánt értékeket vagy adatokat. A hivatkozások lehetővé teszik a munkalap különböző részein lévő adatok felhasználását egy képletben, illetve azt, hogy több képlet egy bizonyos cella értékét használja. Hivatkozhatunk ugyanazon munkafüzet más munkalapjainak celláira, más munkafüzetekre valamint más programok adataira is. A más munkafüzetek celláira történő hivatkozást külső hivatkozásnak, a más programok adataira történő hivatkozást távoli hivatkozásnak hívjuk.

6.6.2.                      Az A1 és az S1O1 hivatkozási stílus

Az A1 hivatkozási stílus   Alapértelmezés szerint az Excel az A1 hivatkozási stílust használja, amely az oszlopokra betűkkel (A-tól IV-ig, összesen 256 oszlop), a sorokra számmal hivatkozik (1-től 65536-ig). Ezeket a betűket és számokat sor- és oszlopfejléceknek hívjuk. Cellahivatkozáskor először az oszlop betűjét, majd a sor számát adjuk meg. A D50 például a D oszlop és az 50. sor metszéspontjában található. Cellatartományra hivatkozáskor adjuk meg a tartomány bal felső sarkában lévő cella hivatkozását, egy kettőspontot (:), majd a tartomány jobb alsó sarkában lévő hivatkozást. A következőkben tekintsünk meg néhány hivatkozási példát:

A hivatkozás tárgya

Beírandó

Az A oszlop 10. sorában lévő cella

A10

Az A oszlop 10-20. sorának cellatartománya

A10:A20

A B-E oszlop 15. sorának cellatartománya

B15:E15

Az 5. sor minden cellája

5:5

Az 5-10. sor minden cellája

5:10

A H oszlop valamennyi cellája

H:H

A H-J oszlop valamennyi cellája

H:J

Az A-E oszlop 10-20. sorának cellatartománya

A10:E20

6.6.2.1.                Az S1O1 hivatkozási stílus

Használhatunk olyan stílust is, ahol a munkalap sorai és oszlopai is számozva vannak. Az S1O1 hivatkozási stílus akkor hasznos, ha a sor- és oszloppozíciók számítását makrókban végezzük. Az S1O1 stílusban az Excel a következő sorrendben tünteti fel a cellák helyét: "S" + a sor száma + "O" + az oszlop száma.

Az S1O1 hivatkozási stílus esetén a Microsoft Excel egy cella helyét az "S" betűvel, a sor számával, az "O" betűvel, majd az oszlop számával jelöli. Az S1O1 abszolút cellahivatkozás például egyenértékű az A1 hivatkozási stílusú $A$1 abszolút hivatkozással. Ha az aktív cella A1, akkor az S[1]O[1] relatív cellahivatkozás az egy sorral lejjebb és egy oszloppal jobbra lévő cellára, azaz a B2 cellára hivatkozik.

Néhány példa az S1O1 stílusú hivatkozásokra.

Hivatkozás

Jelentése

S[-2]O

Relatív hivatkozás a két sorral feljebb és ugyanabban az oszlopban lévő cellára

S[2]O[2]

Relatív hivatkozás a második sor és második oszlopban lévő cellára

S2O2

Abszolút hivatkozás a második sor és második oszlopban lévő cellára

S[-1]

Relatív hivatkozás az aktív cella fölötti teljes sorra

S

Abszolút hivatkozás az aktuális sorra

Amikor makrót rögzítünk, az Excel néhány parancsot S1O1 hivatkozási stílussal rögzít. Ha például az AutoSzum gombra kattintás parancsot rögzítjük makróként olyan képlet beszúrására, amely cellatartományt összegez, az Excel a képletet az S1O1 (nem pedig az A1) hivatkozás segítségével rögzíti.

Tipp: Az S1O1 hivatkozási stílus be- vagy kikapcsolásához válasszuk az Eszközök menü Beállítások parancsát, majd az Általános panellapot. A Beállítások csoportban jelöljük be az S1O1 hivatkozási stílus négyzetet (vagy szüntessük meg a bejelölést).

6.6.2.2.                Relatív és abszolút hivatkozás.

Az Excelben elvégzendő feladattól függően használhatunk relatív cellahivatkozást, amely a képlet helyzetéhez viszonyított cellahivatkozás, valamint abszolút hivatkozást, amely mindig adott helyen lévő cellákra történik. Ha egy betűt és/vagy számot dollárjel előz meg (például $A$1), az oszlop- és/vagy a cellahivatkozás abszolút. A relatív hivatkozás – ellentétben az abszolút hivatkozással – másoláskor automatikusan módosul.

A relatív és az abszolút hivatkozások közötti különbség:

Relatív hivatkozások: Amikor képletet hozunk létre, a cellákra vagy tartományokra vonatkozó hivatkozások általában a képletet tartalmazó cella relatív helyére vonatkoznak. A következő példában a B6 cella tartalmazza az =A5 képletet. A Microsoft Excel megkeresi a cella fölötti és a B6 cellától balra lévő cellában található értéket. Ezt relatív hivatkozásnak nevezzük.

Ha relatív hivatkozást tartalmazó képletet másolunk, az Excel automatikusan módosítja a beillesztett képletben lévő hivatkozást, hogy a képlet helyének megfelelően más cellákra hivatkozzon. A következő példában a B6 cella =A5 képletét, amely a B5 cellától eggyel feljebb és balra lévő cellában van, átmásoltuk a B7 cellába. A B7 cellában lévő képletet az Excel =A6 értékre módosította, amely a B7 cellától eggyel feljebb és balra lévő cellára hivatkozik.

Abszolút hivatkozások: Ha nem szeretnénk, hogy a képlet másolásakor az Excel módosítsa a hivatkozást, használjunk abszolút hivatkozást. Ha például a képlet az A5 cella tartalmát megszorozza a C1 (=A5*C1) cellával, és a képletet egy másik cellába másoljuk, akkor az Excel mindkét hivatkozást módosítja. A C1 cellára úgy hozhatunk létre abszolút hivatkozást, hogy a hivatkozás nem változó részei elé dollárjelet ($) helyezünk. A C1 cella abszolút hivatkozásának létrehozásához például adjunk dollárjelet a képlethez a következők szerint:

=A5*$C$1

Váltás a relatív és az abszolút hivatkozás között   Ha képletet hoztunk létre és a relatív hivatkozást abszolútra kívánjuk változtatni (vagy fordítva), jelöljük ki a képletet tartalmazó cellát. A szerkesztőlécen jelöljük ki a megváltoztatni kívánt hivatkozást és azután nyomjuk meg az F4 billentyűt. Valahányszor az F4 billentyűt lenyomjuk, az Excel átkapcsol a kombinációk között: abszolút oszlop és abszolút sor (például $C$1); relatív oszlop és abszolút sor (C$1); abszolút oszlop és relatív sor ($C1); valamint relatív oszlop és relatív sor (C1). Ha például egy képletben a $A$1 címet jelöljük ki és megnyomjuk az F4 billentyűt, a hivatkozás A$1 lesz. Nyomjuk le ismét az F4 billentyűt, ettől a hivatkozás $A1 lesz és így tovább.

6.6.2.3.                Feliratok és nevek.

A munkalap oszlopainak és sorainak feliratait használhatjuk az adott oszlop és sorok hivatkozásaiként. Létrehozhatunk például "Ár", "Mennyiség" és "Összesen" feliratokat; de cellákat, cellatartományokat, képleteket vagy állandókat is elnevezhetünk.

A munkalapokon gyakran találunk az egyes oszlopok tetején és a soroktól balra olyan feliratokat, amelyek leírják a munkalapon belüli adatokat. Ezeket a feliratokat képleteken belül használhatjuk, ha a kapcsolódó adatokra szeretnénk hivatkozni. Létrehozhatunk a munkalapon cellák, cellatartományok, képletek vagy állandók ábrázolásához olyan leíró neveket is, amelyek nem feliratok.

Megjegyzés: A Microsoft Excel alapértelmezés szerint nem ismeri fel a címkéket a képletekben. Ezt a beállítást megváltoztathatjuk, ha az Eszközök menü Beállítások parancsát választjuk, és a Számolás panellap Munkafüzet-beállítások csoportjában bejelöljük a Képletekben címkék is használhatók négyzetet.

Feliratok használata cellák jelölésére: Amikor a munkalap adataira vonatkozó képletet hozunk létre, az adatokra hivatkozásnál felhasználhatjuk a munkalap oszlop- és sorfeliratait. Az alábbi példa 1.termék, 2.termék és 3.termék feliratú oszlopokat tartalmazza. Az 1.termék összes értékét a =SZUM(1.termék) képlettel számíthatjuk ki.

Ha pedig a 3.termék keleti körzetének összegére (azaz a 110,00 értékre) kell hivatkoznunk, használhatjuk a =3.termék Kelet képletet is. A képletben a "3.termék" és a "Kelet" közötti szóköz a metszet operátor. Ez határozza meg, hogy a Microsoft Excel a Kelet feliratú sor és a 3.termék feliratú oszlop metszéspontjánál lévő cella értékét keresse és adja meg.

Nevek definiálása cellák azonosítására: Ha az adatok nem rendelkeznek felirattal, vagy ha az egyik munkalapon olyan adatokat tárolunk, amelyeket más lapokon belül szeretnénk használni, létrehozhatunk olyan nevet, amely leírja a cellát vagy a tartományt. Ha egy képletben leíró nevet használunk, azzal megkönnyítjük a képlet céljának megértését. Az =SZUM(ElsőNegyedévesEladások) képletet például nyilván könnyebb azonosítani, mint az =SZUM(Eladások!C20:C30) képletet. Ebben a példában az ElsőNegyedévesEladások név az Eladások nevű munkalap C20:C30 tartományát azonosítja.

A neveket minden lap elérheti. Ha például az ElőrejelzettEladások név egy munkafüzet első lapjának A20:A30 tartományára hivatkozik, úgy az első munkalapon lévő A20:A30 tartományra való hivatkozáshoz ugyanazon a munkafüzeten belül bármely más oldalon használhatjuk az ElőrejelzettEladások nevet. Neveket használhatunk nem változó (állandó) képletek vagy értékek ábrázolásához is. Használhatjuk például a ForgalmiAdó nevet az eladási tranzakciókhoz alkalmazott forgalmi adó mértékének (például 6,2 %) ábrázolásához.

6.6.2.4.                Háromdimenziós hivatkozások.

A háromdimenziós hivatkozásokkal több munkalap ugyanazon celláinak vagy cellatartományának adatait elemezhetjük. A háromdimenziós hivatkozás cella- vagy tartományhivatkozást tartalmaz, amelyet munkalapnevek előznek meg. Az Excel bármely olyan munkalapot felhasznál, amely a hivatkozás kezdő és záró neve között tárolódik. Például a =SZUM(Munka2:Lap13!B5) a Munka2 és a Munka13 közötti minden munkalap B5 cellájának minden értékét összeadja. Tudnivalók: Háromdimenziós hivatkozás létrehozása.

6.7.     Képletek.

6.7.1.                      Gyors számítások a munkalapon

6.7.1.1.                Összeg megjelenítése

 

A cellatartomány összértékének megjelenítéséhez a Microsoft Excel Eredménymegjelenítés funkcióját használhatjuk. A cellák kijelölésekor az Excel az összeget az állapotsoron, a munkalapablak alatti vízszintes területen jeleníti meg. Az állapotsor megjelenítéséhez válasszuk a Nézet menü Állapotsor parancsát.

Az eredménymegjelenítéssel a két kijelölt cella összege (7350 Ft) megjelenik az állapotsoron.

Az eredménymegjelenítéssel más számításokat is végezhetünk. Az egér jobb oldali gombjával az állapotsorra kattintva helyi menü jelenik meg, amelynek segítségével megkereshetjük a kijelölt tartomány átlagát, minimumát vagy maximumát. Ha a Darabszám parancsot választjuk, az eredménymegjelenítéssel a számokat tartalmazó cellák számát kapjuk. A Darabszámok parancs hatására a nem üres cellákat számolja meg a program. Az Excel indításakor az Eredménymegjelenítés visszaáll az Összeg függvényre.

6.7.1.2.                Összeg beszúrása.

Összegképzés: Az AutoSzum gombbal automatikusan elhelyezhető a cellatartomány összege. Jelöljük ki a cellát, ahova az összeget el szeretnénk helyezni, és kattintsunk az AutoSzum  gombra. A Microsoft Excel ajánl egy képletet, amelyet az ENTER megnyomásával fogadhatunk el.

A felkínált képlet megváltoztatásához jelöljük ki az összegzendő tartományt, és nyomjuk meg az ENTER billentyűt.

Végösszegek: Ha a munkalapon több SZUM funkcióval létrehozott összeg is szerepel, az AutoSzum  gombra kattintva ezek végösszegét kapjuk.

Az AutoSzum az =SZUM(E16,E11) képletet javasolja, amely az E16 (júniusi összeg) és az E11 (májusi összeg) összegzése.

Ha jelentést vagy adatlistát készítünk, és rész- vagy végösszegeket akarunk számolni, használjuk a részösszeg funkciót. Adjuk meg, mely elemek részösszegét kívánjuk kiszámítani, és milyen típusú összegzést (pl. összeg vagy átlag) szeretnénk.

6.7.1.3.                Egyszerű képlet létrehozása.

 

A képlet olyan egyenlet, amely számításokat végez egy cellában. Létrehozhatunk olyan képleteket, amelyek matematikai műveleteket, például összeadást vagy szorzást hajtanak végre.

Az E5 cellában található képlet, =$E$2*D5, a teljes költséget számítja ki az óránkénti költség (E2 cella) és az órák (D5 cella) szorzataként.

6.7.1.4.                A képlet fogalma.

A képlet olyan egyenlet, amely műveleteket végez a munkalap adataival. A képletek matematikai műveleteket, például összeadást vagy szorzást hajtanak végre, munkalapértékeket hasonlítanak össze, és szövegeket fűzhetnek össze. A képlet hivatkozhat az azonos munkalapon, más munkalapon, vagy akár másik munkafüzet valamely munkalapján lévő cellákra. A következő példában a B4 cella értékéhez hozzáadunk 25-öt, majd az eredményt elosztjuk a D5, E5, és F5 cella összegével.

6.7.1.5.                Képlet létrehozása.

A képletekben a számítás adott sorrendben történik. A Microsoft Excelben a képlet mindig egyenlőségjellel (=) kezdődik. Ez határozza meg az Excel számára, hogy a következő karakterek képletet alkotnak. Az egyenlőségjelet a számítandó elemek (operandusok) követik, amelyeket operátorok választanak el egymástól. Az Excel a képletet balról jobbra haladva a matematikai szabályoknak megfelelően számítja. A számítás sorrendjét zárójelek közbeiktatásával megváltoztathatjuk.

Az alábbi példában a képlet első részét magába foglaló zárójel hatására az Excel először a B4+25 értékét számítja ki, és csak azután osztja el a D5, E5, és F5 cella összegével.

=(B4+25)/SZUM(D5:F5)

6.7.1.6.                Hivatkozás cellára.

A képlet hivatkozhat állandó értékekre és más cellákra. A képletet tartalmazó cella a függő cella, mivel értéke más cellák értékétől függ. Például a B2 függő cella, ha az =C2 képlet áll benne.

Ha megváltozik azoknak a celláknak az értéke, amelyekre képletben hivatkoztunk, a függő cella értéke értelemszerűen szintén megváltozik. Például, ha a következő cellák közül bármelyiknek megváltozik az értéke, az =B2+C2+D2 képlet eredménye szintén megváltozik.

Ha a képletben cellahivatkozások helyett állandó értékeket használunk (például =30+70+110), az eredmény csak akkor változik meg, ha magát a képletet megváltoztatjuk.

A képletek hivatkozhatnak cellatartományokra, illetve cellákat vagy tartományokat jelölő nevekre vagy címkékre is.

6.7.1.7.                Munkalapfüggvények használata.

 

A Microsoft Excelben vannak előre meghatározott vagy beépített képletek. Ezeket függvényeknek nevezzük. A függvényekkel egyszerű vagy összetett számításokat is végezhetünk. A leggyakrabban használt függvény a SZUM függvény, amely egy cellatartomány értékeinek összeadására szolgál.

A SZUM munkalapfüggvény a D5:F5 tartomány értékeit adja össze.

6.7.1.8.                Képletek létrehozása

A képletben lévő elemek szerkezete vagy sorrendje határozza meg a számítás végeredményét. A Microsoft Excelben a képletek egy adott szintaxist vagy sorrendet követnek, amely magában foglal egy egyenlőségjelet (=), a számítandó elemeket (az operandusokat), melyeket számítási operátorok választanak el. Minden egyes operandus lehet nem változó érték (állandó), cella- vagy tartományhivatkozás, címke, név vagy munkalapfüggvény.

Az Excel a műveletet balról jobbra haladva hajtja végre  – a műveleti jelek elsőbbségi sorrendjében – az egyenlőségjellel (=) kezdve. A számítás sorrendjét a zárójellel befolyásolhatjuk: az elsőként végrehajtandó műveleteket zárójelbe foglaljuk. Az alábbi képlet például a 11 eredményt adja, mert az Excel az összeadás előtt szorzást végez. A képlet összeszorozza a 2-t a 3-mal, majd hozzáad 5-öt.

=5+2*3

Ha viszont a szintaxis módosításához zárójeleket használunk, akkor az Excel összeadja az 5-öt és a 2-t, majd az eredményt megszorozza 3-mal, amelynek a végeredménye 21.

=(5+2)*3

6.7.1.9.                Operátorok használata képletekben

Az operátorok vagy műveleti jelek határozzák meg azt a számítást, amelyet egy képlet elemein végre kívánunk hajtani. A Microsoft Excelben a következő négy operátortípus van: számtani, összehasonlító, szöveges és hivatkozási.

Számtani műveleti jelek: Számtani alapműveletek végrehajtásához – például összeadás, kivonás, szorzás, osztás –, számok kombinálásához és számeredmények előállításához az alábbi számtani műveleti jeleket használhatjuk:

Számtani műveleti
jel

Jelentése

Példa

+ (pluszjel)

Összeadás

3+3

– (mínuszjel)

Kivonás
Ellentett képzése

3–1
–1

* (csillag)

Szorzás

3*3

/ (törtjel)

Osztás

3/3

% (százalékjel)

Százalék

20%

^ (kalap)

Hatványozás

3^2 (azonos a 3*3 művelettel)

Összehasonlító operátorok   Az alábbi operátorokkal két értéket hasonlíthatunk össze. Ha két értéket ezen operátor alapján hasonlítunk össze, az eredmény IGAZ vagy HAMIS logikai érték lesz.

Összehasonlító operátor

Jelentése

Példa

= (egyenlőségjel)

Egyenlő

A1=B1

> (nagyobb, mint jel)

Nagyobb, mint

A1>B1

< (kisebb, mint jel)

Kisebb, mint

A1<B1

>= (nagyobb, mint vagy egyenlő jel)

Nagyobb, mint vagy egyenlő

A1>=B1

<= (kisebb, mint vagy egyenlő jel)

Kisebb, mint vagy egyenlő

A1<=B1

<> (nem egyenlő jel)

Nem egyenlő

A1<>B1

Szövegösszefűző operátor   Az ampersand (&) szövegoperátorral két vagy több szöveget egyesíthetünk vagy fűzhetünk egyetlen szövegrésszé.

Szöveg operátor

Jelentése

Példa

& (ampersand)

Két szöveges értéket kapcsol (fűz) össze, és folytonos szöveges értéket ad eredményül.

"North" & "wind" a "Northwind" szöveget adja eredményül.

Hivatkozási operátor: Az alábbi operátorokkal cellák tartományait egyesíthetjük számítások céljából.

Hivatkozási operátor


Jelentése


Példa

: (kettőspont)

Tartományoperátor, amely a két hivatkozás közötti összes cellára (beleértve a két hivatkozást is) egyetlen hivatkozást eredményez.

B5:B15

, (vessző)

Egyesítés operátor, amely több hivatkozást egyesít egyetlen hivatkozásba.

SZUM(B5:B15,D5:D15)

6.7.1.10.           Műveletek végrehajtási sorrendje képletekben

Ha egyetlen képletben több műveleti jelet vagy operátort használunk, a Microsoft Excel a műveleteket a következő tábla szerinti sorrendben hajtja végre. Ha egy képlet ugyanolyan precedenciával rendelkező operátorokat vagy műveleti jeleket tartalmaz (például szorzási és osztási műveleti jelet), akkor az Excel a műveleti jeleket vagy operátorokat balról jobbra haladva értékeli ki. Ha módosítani szeretnénk a végrehajtási sorrendet, úgy az elsőnek kiértékelni kívánt képletrészt írjuk zárójelek közé.

Operátor vagy műveleti jel

Leírása

: (kettőspont)

  (szóköz)

, (vessző)

Hivatkozási operátorok

Ellentett képzése (például: –1)

%

Százalék

^

Hatványozás

* és /

Szorzás és osztás

+ és –

Összeadás és kivonás

&

Két karakterláncot kapcsol össze (összefűzés)

= < > <= >= <>

Összehasonlítás

6.7.1.11.           Értékek konverziója a Microsoft Excelben

Amikor beírunk egy képletet, a Microsoft Excel minden egyes operátorhoz bizonyos típusú értékeket vár. Ha más típusú értéket írunk be,

Képlet

Eredmény

Magyarázat

="1"+"2"

3

Az összeadás jele alapján a Microsoft Excel számokat vár. Jóllehet az idézőjelek azt jelentik, hogy az "1" és a "2" szöveges érték, a Microsoft Excel automatikusan számmá konvertálja a szöveget.

=1+"4,00 Ft"

5

Amikor egy képlet szöveget vár, a Microsoft Excel a szöveget konvertálja, ha a szöveg formátuma számként elfogadható.

="6/1/2001"-"5/1/2001"

31

A Microsoft Excel a szöveget hh/nn/éé formátumú szövegként értelmezi, a dátumokat sorszámmá konvertálja, majd kiszámolja a közöttük lévő különbséget.

=GYÖK("8+1")

#ÉRTÉK!

A Microsoft Excel a szöveget nem tudja számmá konvertálni, mivel a "8+1" szöveg nem konvertálható számmá. Ha a "8+1" szöveg helyett a "9" vagy a "8"+"1" szöveget használjuk, a képlet a szöveget számmá konvertálja, és a 3 értéket adja.

="A="&IGAZ

A=IGAZ

Amikor szöveget vár a Microsoft Excel, a számokat és a logikai értékeket (például az IGAZ és a HAMIS értéket) szöveggé alakítja.

a Microsoft Excel esetleg képes az érték konvertálására.

6.7.1.12.           Dátum és idő tárolása a Microsoft Excelben

A Microsoft Excel a dátumot sorszámként, míg az időt tizedes törtként tárolja, mivel ez utóbbit a nap részének tekinti. A dátumok és az idők értékek, és ezért összeadhatók, kivonhatók és más számításokban is szerepelhetnek. Ha például meg szeretnénk határozni két dátum között a különbséget, akkor az egyik dátumot kivonhatjuk a másikból. Ha a dátumot vagy időt tartalmazó cella formátumát Általános formátumra módosítjuk, a dátum sorszámként, az idő tizedes törtként jelenik meg.

Az Excel két dátumrendszert használ: az 1900-as és az 1904-es dátumrendszert. A Microsoft Excel for Windows alapértelmezése az 1900-as dátumrendszer. Ha át szeretnénk térni az 1904-es rendszerre, válasszuk az Eszközök menü Beállítások parancsát, majd a Számolás lapon jelöljük be az 1904 típusú dátum négyzetet.

A következő táblázat az egyes dátumrendszerek első és utolsó dátumát mutatja, valamint az egyes dátumokhoz tartozó sorszámot.

Dátumrendszer

Első dátum

Utolsó dátum

1900

1900. január 1.
(sorszám: 1)

9999. december 31.
(sorszám: 2958465)

1904

1904. január 2.
(sorszám: 1)

9999. december 31.
(sorszám: 2957003)

Megjegyzés

Rövid évszám: Alapértelmezés szerint az Excel a következőképpen értelmezi a két számjeggyel beírt évet:

A 00 és 29 közötti számok a 2000-től 2029-ig terjedő éveket jelentik. Ha például a 19/5/28 dátumot írjuk be, az Excel azt 2019. május 28-ának tekinti.

A 30 és 99 közötti számok az 1930-tól 1999-ig terjedő éveket jelentik. Ha például a 98/5/28 dátumot írjuk be, az Excel azt 1998. május 28-ának tekinti.

Microsoft Windows 98 vagy Microsoft Windows 2000 rendszerben a rendszergazda segítsége nélkül is megváltoztathatjuk a kétjegyű évszámok értelmezésének módját.

Hosszú évszámok: A helyes értelmezés érdekében ajánlatos az évszámok mind a négy jegyét kiírni (például 01 helyett 2001). Ebben az esetben nem az Excel határozza meg az évszázadot.

A DÁTUM munkalapfüggvény: Ha a képletben a dátumok évszámot vagy hónapot jelölő részére van szükségünk, használjuk a DÁTUM munkalapfüggvényt.

Az IDŐ munkalapfüggvény: Ha a képletben az időpont órát vagy percet jelölő részére van szükségünk, használjuk az IDŐ munkalapfüggvényt.

Négyjegyű évszámok megjelenítése: Alapértelmezés szerint a dátum beírásakor az évek két számjeggyel jelennek meg a munkafüzetben. A Windows Vezérlőpultján változtathatjuk meg a dátumformátumot úgy, hogy az évek négy számjeggyel jelenjenek meg.

A 2000. év: A Microsoft Year 2000 Resource Center szolgál információval arról, hogyan érinti a 2000. év beköszönte a Microsoft termékeit. Tudnivalók: Microsoft Year 2000 Resource Center

6.7.1.13.           Képletek vagy értékek megjelenítése munkalapon

A képletek és a munkalapon lévő képletek eredményei közötti váltáshoz nyomjuk meg a CTRL+` (bal oldali idézőjel) billentyűket.

6.7.1.14.           Példák a gyakrabban használt képletekre

Folyó egyenleg számítása

Az Excelben létrehozhatunk egy csekkfüzetet a banki tranzakciók nyomon követésére. A számolótábla részeként képletet hozhatunk létre a a folyó egyenleg kiszámítására. Ebben a példában tegyük fel, hogy az F6 cella az előző egyenleget, a D7 az első tranzakció befizetési részösszegét, az E7 pedig a készpénzben felvett összegeket tartalmazza.

Az első tranzakció egyenlegének kiszámításához írjuk be az alábbi képletet az F7 cellába:

=SZUM(F6,D7,–E7)

Minden egyes új tranzakció beírásakor másoljuk ezt a képletet a folyó egyenleg cellájába.

Vezeték- és utónevek összeillesztése

Képlettel kapcsolhatjuk össze az egyik cellában tárolt családnévlistát a másik cellában tárolt keresztnévlistával. A példákban a D5 cella a keresztneveket, az E5 cella a családneveket tartalmazza.

A teljes név megjelenítése "keresztnév családnév" formátumban (például "János Kovács"):

=D5&" "&E5

A teljes név megjelenítése "családnév keresztnév" formátumban (például "Kovács János"):

=E5&", "&D5

Dátum és szöveg összeillesztése

Ha két értéket szeretnénk összeilleszteni vagy összefűzni egyetlen folyamatos szövegérték létrehozása céljából, használjuk az & (ampersand) szövegoperátort. Cellában tárolt szám-, dátum- vagy időérték szöveges karakterlánchoz kapcsolásához használjuk a SZÖVEG munkalapfüggvényt. Ha például az F5 cella 1998. június 5-i számlázási dátumot tartalmaz, és a képlettel a következő szöveget jeleníthetjük meg:"Dátum: 1998. június 5."

="Dátum: 1997. jún. 15: "&SZÖVEG(F5, "éééé. hhh. nn.")

Szám százalékos növelése

A cellában tárolt értéket százalékosan növelhetjük, például 5%-kal. Ebben a példában azt feltételezzük, hogy az F5 cella tartalmazza az eredeti értéket.

=F5*(1+5%)

Ha a százalékösszeg egy cellában tárolódik (például az F2 cellában):

=F5*(1+$F$2)

Az F2 cellára való hivatkozás abszolút cellahivatkozás, így a képlet az F2 cellára való hivatkozás módosítása nélkül másolható más cellákba.

Végösszeg létrehozása egy feltétel alapján

A SZUMHA munkalapfüggvénnyel egy tartomány összegértékét hozhatjuk létre egy másik tartomány értéke alapján. Például a B5:B25 tartományban a "Northwind" értéket tartalmazó valamennyi cella számára az F5:F25 tartomány megfelelő celláinak összegét a következő képlet számolja ki:

=SZUMHA(B5:B25,"Northwind",F5:F25)

Végösszeg létrehozása több feltétel alapján

A következő képlettel kiszámíthatjuk az F5:F25 tartomány celláinak összegértékét, ahol a B5:B25 tartomány a "Northwind" értéket és a C5:C25 tartomány a "Nyugat" területi értéket tartalmazza.

=SZUM(HA((B5:B25="Northwind")*(C5:C25="Nyugat"),F5:F25))

Az F5:F25 cellák összegértékének kiszámításához (ahol B5:B25 tartomány a "Northwind" vagy a "Terra vállalat" értéket tartalmazza) a következő képletet használjuk:

=SZUM(HA((B5:B25="Northwind")+(B5:B25="Terra vállalat"),F5:F25))

Mindkét képlet tömbképlet, és a CTRL+SHIFT+ENTER billentyűkombinációval írható be. Tudnivalók: Tömbképletek.

Feltétel előfordulásának számolása

A DARABTELI munkalapfüggvény egy cellatartományban valamely érték előfordulásainak gyakoriságát számolja, például a B5:B25 tartományban a "Northwind" szöveget tartalmazó cellák számát.

=DARABTELI(B5:B25,"Northwind")

Több feltétel előfordulásának számolása

A következő képletben valahányszor az Excel "Northwind" értéket talál a B5:B25 tartományban, ellenőrzi ugyanazon sor C oszlopában (C5:C25 tartomány) a "Nyugat" szöveg előfordulását is. Ezután kiszámítja, hány sor tartalmazza mindkettőt.

=SZUM(HA(B5:B25="Northwind",HA(C5:C25="Nyugat",1,0)))

Ez tömbképlet, amelyet a CTRL+SHIFT+ENTER billentyűkombinációval írhatunk be. Tudnivalók: Tömbképletek.

6.7.1.15.           Képletek beírása és szerkesztése a képletpaletta segítségével

 

Képletek beírása: Függvényt tartalmazó képlet készítésénél a képletpaletta segít a munkalapfüggvények beírásában. Amikor a függvényt beírjuk a képletbe, a képletpaletta megjeleníti a függvény nevét, összes argumentumát, a függvény és argumentumai leírását, a függvény és az egész képlet aktuális értékét. A képletpaletta megjelenítéséhez kattintsunk a szerkesztőléc Képlet szerkesztése  gombjára.

A példában a beágyazott SZUM függvényt a képletpaletta használatával szerkesztjük. A K10:K19 tartomány a függvény egyetlen argumentuma, amely a Szám1 beviteli mezőben jelenik meg. A tartomány egyes celláinak értéke a beviteli mező jobb oldalán jelenik meg. A SZUM függvény eredménye (935) az argumentumlista alatt tűnik fel. A teljes képlet eredménye legalul jelentkezik. Mivel a K10:K19 tartomány összege kisebb mint 5 000, az eredmény 0,05 vagy 5%.

Képletek szerkesztése   A képletpaletta a képletekbeli függvények szerkesztésére is használható. Jelöljünk ki egy képletet tartalmazó cellát, majd kattintsunk a Képlet szerkesztése  gombra, hogy megjelenjék a képletpaletta. A paletta a képlet első függvényét és annak argumentumait mutatja. Szerkeszthetjük ezt, de bármely más függvényt is, ha a képletben a megfelelő helyre kattintunk.

6.7.1.16.           Függvények használata értékek kiszámolásához

 

A függvények olyan előre definiált képletek, amelyek számításokat hajtanak végre argumentumoknak nevezett adott értékek meghatározott sorrendje vagy felépítése szerint. A SZUM függvény például értékeket vagy cellatartományokat ad össze, míg a RÉSZLET függvény a törlesztési időszakra vonatkozó törlesztési összeget számítja ki állandó nagyságú törlesztőrészletek és kamatláb esetén.

Argumentumok   Az argumentumok lehetnek számok, szöveg, logikai érték (IGAZ vagy HAMIS), tömbök, hibaértékek (például: #HIÁNYZIK) vagy cellahivatkozások. A megadott argumentumnak az adott argumentum számára érvényes értéket kell előállítania. Az argumentumok lehetnek állandók, képletek vagy más függvények is.

Szerkezet   A függvény szerkezete a függvény nevével kezdődik, amelyet egy nyitó zárójel, a függvény vesszőkkel elválasztott argumentumai és egy jobb oldali zárójel követ. Ha a függvény képlettel kezdődik, a függvény neve elé írjunk be egy egyenlőségjelet (=). Amikor függvényt tartalmazó képletet hozunk létre, a képletpaletta nyújt segítséget.

6.7.1.17.           Függvények egymásba ágyazása

Bizonyos esetekben szükségünk lehet arra, hogy az egyik függvényt a másik függvény argumentumaként használjuk. Az ábra képlete beágyazott ÁTLAG függvényt alkalmaz, és az eredményt az 50 értékkel hasonlítja össze.

Érvényes visszaadott értékek: Amikor beágyazott függvényt argumentumként használunk, annak ugyanolyan típusú értéket kell adnia, amilyent az argumentum használ. Ha például az argumentum IGAZ vagy HAMIS értéket ad, a beágyazott függvénynek is IGAZ vagy HAMIS értéket kell visszaadnia. Ha nem ezt teszi, a Microsoft Excel az #ÉRTÉK! hibaüzenetet küldi.

A beágyazási szintek maximuma: Egy képlet legfeljebb hét egymásba ágyazott függvényszintet tartalmazhat. Amikor a B függvényt az A függvény argumentumaként használjunk, akkor a B függvény második szintű függvény. Az ábrán például mind az ÁTLAG, mind a SZUM függvény második szintű, mivel mindketten a HA függvény argumentumai. Az ÁTLAG függvénybe ágyazott újabb függvény azonban már harmadik szintű függvény lenne, és így tovább.

 

Függvények beágyazása: A képletpaletta segítségével függvényeket argumentumokként ágyazhatunk be. A ábrán például a SZUM függvényt beágyazhatjuk a HA függvénybe, ha az Érték_ha_igaz mezőre, majd a lefelé mutató nyílra kattintunk a szerkesztőléc Függvények mezőjében, majd a SZUM parancsot választjuk.

Ha a képletpaletta függvényei között váltani szeretnénk, a szerkesztőlécen kattintsunk a függvény nevére. Például a 2. ábrán látható ÁTLAG függvény tartományát szeretnénk módosítani, kattintsunk a szerkesztőléc ÁTLAG elemére.

6.8.     Szokásos eszköztár nyomógombjai.

 

 

Ikon

Feladat

Menüpont

1

Új üres dokumentum: Új, üres fájl létrehozása az alapértelmezett sablon alapján.

Fájl\Új dokumentum…

2

Megnyitás: Megnyit vagy megkeres egy fájlt.

Fájl\Megnyitás…

3

Mentés: Menti az éppen használt fájlt jelenlegi nevén és helyén, ugyanolyan formátumban.

Fájl\Mentés

4

Nyomtatás: Kinyomtatja az aktív fájlt vagy a kijelölt elemeket. A nyomtatási beállítások megadásához válasszuk a Fájl menü Nyomtatás parancsát.

Fájl\Nyomtatás…

5

Nyomtatási kép: Megmutatja, hogy nyomtatáskor milyen lesz a fájl.

Fájl\Nyomtatási kép

6

Helyesírás: Helyesírás-ellenőrzést végez az aktív dokumentumban, fájlban, munkafüzetben vagy elemen.

Eszközök\Helyesírás

7

Kivágás: A kijelölt szövegrészt eltávolítja az aktív dokumentumból, és a Vágólapra helyezi.

Szerkesztés\Kivágás

8

Másolás: A kijelölt szövegrészt a Vágólapra másolja.

Szerkesztés\Másolás

9

Beillesztés: A Vágólap tartalmát beszúrja a beszúrási pont után és helyettesít minden kiválasztást. Ez a parancs csak akkor adható ki, ha előzőleg kivágtunk vagy másoltunk egy objektumot, szöveget vagy egy cella tartalmát.

Szerkesztés\ Beillesztés

10

Formátum másolása: Másolja egy kijelölt objektum vagy szöveg formátumát, és érvényesíti arra az objektumra vagy szövegre, amelyre rákattintunk. Ha a formátumot egynél több elemre kívánjuk másolni, kattintsunk duplán a   gombra, majd kattintsunk mindegyik formázni kívánt elemre. Amikor elkészültünk, az ESC billentyű lenyomásával vagy ismét a  gombra kattintva kapcsoljuk ki a Formátum másolása eszközt.

 

11

Visszavonás: Visszavonja az utolsó parancsot vagy törli az utoljára beírt szöveget. Egynél több művelet egyszerre történő visszavonásához kattintsunk a  gomb melletti nyílra, majd azokra a műveletekre, amelyeket vissza kívánunk vonni. Ha az utolsó művelet nem vonható vissza, a parancs neve Nem vonható vissza lesz.

Szerkesztés\ Visszavonás

12

Mégis: Visszaállítja a Visszavonás paranccsal visszavont műveletet. Egynél több művelet egyszerre történő visszaállításához kattintsunk a   melletti nyílra, majd azon műveletekre, amelyeket vissza kívánunk állítani.

Szerkesztés\ Mégis

13

Hiperhivatkozás: Beszúr egy új hiperhivatkozást vagy szerkeszti a kijelölt hiperhivatkozást.

Beszúrás\ Hiperhivatkozás…

14

AutoSzum: A Microsoft Excel programban a SZUM függvénnyel automatikusan számokat összegez. A Microsoft Excel javaslatot tesz az összeadni kívánt cellákra. Ha a javasolt tartomány nem megfelelő, az egér húzásával jelöljük ki a kívánt tartományt, majd nyomjuk meg az ENTER billentyűt.

 

15

Függvény beillesztése: Megjeleníti a függvények listáját és formátumaikat, és lehetővé teszi az argumentumértékek beállítását.

 

16

Rendezés-növekvő: A kijelölt elemeket betűrendbe sorolja, a legkisebb számtól vagy a legkorábbi dátumtól kezdődően. A rendezéshez azt az oszlopot használja, amelyben a beszúrási pont van. Ha előzőleg más rendezési szempontokat állítottunk be, azok továbbra is érvényesek.

Adatok\ Sorbarendezés

17

Rendezés-csökkenő: A kijelölt elemeket fordított betűrendbe sorolja, a legmagasabb számtól vagy legkésőbbi dátumtól kezdődően. A rendezéshez azt az oszlopot használja, amely a beszúrási pontot tartalmazza. Ha előzőleg más rendezési szempontokat állítottunk be, azok továbbra is érvényesek.

Adatok\ Sorbarendezés

18

Diagram Varázsló: Elindítja a Diagram Varázslót, amely végigvezet minket egy beágyazott diagram munkalapon történő készítésén vagy egy létező diagram módosításán.

Beszúrás\ Diagram…

19

Rajz: Megjeleníti vagy elrejti a Rajz eszköztárat.

Nézet\Eszköztárak\ Rajz

20

Nagyítás: Írjunk be egy 10 és 400 közötti százalékértéket az aktív dokumentum megjelenítésekor alkalmazott nagyítás mértékének módosításához.

Nézet\Nagyítás…

21

Office Segéd: Az Office Segéd feladataink megoldását segíti súgótémák és tanácsok megjelenítésével.

Súgó\Microszoft Excel súgója

6.9.     Formázás eszköztár nyomógombjai.

 

 

Ikon

Feladat

1

Betűtípus: Megváltoztatja a kijelölt szöveg vagy számok betűtípusát. Válasszunk egy betűtípust a Betűtípus mezőből.

2

Betűméret: Megváltoztatja a kijelölt szöveg és számok méretét. A Betűméret mezőbe írjuk be a méretet. A Betűméret mezőben lévő méret a beállított betűtípus és nyomtató függvénye.

3

Félkövér: A kijelölt szöveg és számok formázása félkövér lesz. Ha a kijelölés már félkövér, a    gombra kattintás eltávolítja a félkövér formázást.

4

Dőlt: Dőlt stílusúra formázza a kijelölt szöveget és számokat. Ha a kijelölés már dőlt formázású, a   gombra kattintás eltávolítja a dőlt formázást.

5

Aláhúzott: Aláhúzza a kijelölt szöveget és számokat. Ha a kijelölés már aláhúzott formázású, a    gombra kattintás eltávolítja az aláhúzott formázást.

6

Balra zárás: Balra igazítja a kijelölt szöveget, számokat vagy a szövegben elhelyezett objektumokat, a jobb oldal egyenetlen marad.

7

Középre zárás: Középre igazítja a kijelölt szöveget, számokat vagy a szövegben elhelyezett objektumokat.

8

Jobbra zárás: Jobbra igazítja a kijelölt szöveget, számokat vagy a szövegben elhelyezett objektumokat, a bal oldal egyenetlen marad.

9

Oszlopok közt középre: Két vagy több egymás melletti kijelölt cellát egyetlen cellává egyesít. Az így létrejött egyesített cella csak a kijelölés felső, bal szélső adatát tartalmazza, és ez az adat a cellában középre igazítva jelenik meg. Az egyesített cella címe az eredetileg kijelölt tartomány bal felső cellája.

10

Helyi pénznem: A kijelölt cellákra a helyi pénznemformátumot érvényesíti. A Windows Területi beállítások párbeszédpanelén megadott országnak megfelelően jelenik meg a pénznem rövidítése, a Pénznem gombja ezért nem a Dollárt ábrázolja.

11

Százalék stílus: A kijelölt cellákra a Százalék stílust érvényesíti. A Százalék stílus a Formátum menü Stílus parancsával változtatható meg.

12

Ezres csoport: A kijelölt cellákra az Ezres csoport stílust érvényesíti. Az Ezres csoport stílus a Formátum menü Stílus parancsával változtatható meg.

13

Tizedeshelyek növelése: A kijelölt cellákban növeli a tizedesvessző után megjelenített tizedesjegyek számát.

14

Tizedeshelyek csökkentése: A kijelölt cellákban csökkenti a tizedesvessző után megjelenített tizedesjegyek számát.

15

Behúzás csökkentése: A kijelölt cella tartalma behúzásának csökkentése körülbelül az alap-betűtípus egy karakterének szélességével.

16

Behúzás növelése: A kijelölt cella tartalma behúzásának növelése körülbelül az alap-betűtípus egy karakterének szélességével.

17

Szegély: Szegéllyel látja el a kijelölt cellát vagy tartományt. A  gombra kattintva a legutóbb kijelölt szegéllyel formáz egy cellát vagy tartományt. Újabb szegélytípus meghatározásához kattintsunk a gomb melletti nyílra és válasszunk egy szegélystílust a választékból.

18

Kitöltő szín: A kijelölt objektumhoz kitöltő színt vagy kitöltő hatást állít be, vagy ezeket módosítja, illetve eltávolítja. A kitöltő hatások közé tartoznak a színátmenetes, anyagmintás, mintázatos és képszerű kitöltések.

19

Betűszín: A kijelölt szöveget azzal a színnel írja, amelyre rákattintunk.