5.7.     Szerkesztés legördülő menü

5.7.1.                      Visszavonás parancs

Visszavonja az utolsó parancsot vagy törli az utoljára beírt szöveget. Egynél több művelet egyszerre történő visszavonásához kattintsunk az eszközsorban a Visszavonás gomb melletti nyílra, majd azokra a műveletekre, amelyeket vissza kívánunk vonni. Ha az utolsó művelet nem vonható vissza, a parancs neve Nem vonható vissza lesz.

5.7.2.                      Ismét parancs

Ha lehetséges, megismétli az utolsó parancsot vagy tevékenységet. Ha az utolsó tevékenység nem ismételhető meg, az Ismét parancs Nem ismételhető parancsra változik.

Amikor egy tevékenység visszavonására a Visszavonás parancsot használjuk, az Ismét parancs a Mégis parancsra változik.

5.7.3.                      Vágólappal kapcsolatos utasítások

Több elem összegyűjtése és beillesztése

Az Office Vágólap segítségével egyszerre több elemet is összegyűjthetünk, majd beilleszthetünk. Például a Vágólapra másolhatunk egy rajzobjektumot a Microsoft Excelben, ezután átválthatunk a Microsoft PowerPointra, a Vágólapra másolhatunk egy felsorolást, majd visszatérhetünk a Wordbe, és beilleszthetjük a másolt elemeket. Tartsuk szem előtt, hogy minden olyan programból másolhatunk elemeket, amely rendelkezik a másolás és a kivágás funkciókkal, de az elemeket csak a Microsoft Office programjaiba illeszthetjük be. (A Microsoft Outlookban csak akkor illeszthetünk elemeket az elektronikus levélbe, ha a Wordöt használjuk elektronikus levélszerkesztőként.)

Több elem Vágólapra gyűjtése és beillesztése

 

1.      A Microsoft Office bármelyik alkalmazásában jelenítsük meg a Vágólap eszköztárat.

2.      Ha a Vágólapra másolandó elem egy másik alkalmazásban található, váltsunk át arra az alkalmazásra.

3.      Jelöljünk ki egy Vágólapra másolandó elemet.

4.      Hajtsuk végre a következő lépések egyikét:

·                       A Vágólap eszköztáron kattintsunk a Másolás  gombra.

·                          Ha a Vágólap eszköztár az általunk használt megjelenítésben vagy alkalmazásban nem elérhető, válasszuk a Szerkesztés menü Másolás parancsát.

5.      Ismételjük a 2., 3. és 4. lépést egészen addig, míg az összes (legfeljebb 12) elemet a Vágólapra nem másoltuk.

6.      Az adott Office alkalmazásban kattintsunk arra a helyre, ahová az elemeket be kívánjuk illeszteni.

7.      Hajtsuk végre a következő lépések egyikét:

·        Ha a Vágólapon lévő összes elemet be kívánjuk illeszteni, kattintsunk a Vágólap eszköztár Az összes beillesztése  gombjára.

·        Ha nem akarjuk az összes elemet beilleszteni, vagy Az összes beillesztése gomb nem elérhető, lehetőségünk van egyes elemek beillesztésére is.

Egyes elemek beillesztése a Vágólap segítségével:

1.      Az adott Microsoft Office programban kattintsunk oda, ahová be kívánjuk illeszteni az elemeket.

2.      A Vágólap eszköztáron kattintsunk a beilleszteni kívánt elem ikonjára. Ha a Vágólap eszköztár letelepített, kattintsunk az Elemek gombra, majd a beilleszteni kívánt elem ikonjára.

3.      Minden beilleszteni kívánt elem esetén ismételjük meg a 2. lépést.

Tipp: A Vágólapon lévő elemhez tartozó szöveg első 50 karakterének megtekintéséhez vigyük az egérmutatót az elem ikonja fölé. Ha az adott elem rajzobjektum vagy kép, esetleg szöveget nem tartalmazó elem, a Microsoft Word "1. (2., 3., stb.) kép" feliratot jelenít meg, így jelezve az elemek Vágólapra másolásának sorrendjét. Tartsuk szem előtt, hogy a rajzobjektumok és képek számozott feliratai csak a rajzobjektumok és képek másolási sorrendjét jelentik. A szöveget nem tartalmazó elemek számozott feliratai az összes elem másolási sorrendjére utalnak.

5.7.3.1.                Kivágás parancs

A kijelölt szövegrészt eltávolítja az aktív dokumentumból, és a Vágólapra helyezi.

5.7.3.2.                Másolás parancs.

A kijelölt szövegrészt a Vágólapra másolja.

5.7.3.3.                Beillesztés parancs.

A Vágólap tartalmát beszúrja a beszúrási pont után és helyettesít minden kiválasztást. Ez a parancs csak akkor adható ki, ha előzőleg kivágtunk vagy másoltunk egy objektumot, szöveget vagy egy cella tartalmát.

5.7.4.                      Irányított beillesztés… parancs

A Vágólap tartalmát az általunk meghatározott formátumban beilleszti, csatolja vagy beágyazza az aktuális fájlba.

A fő különbség a csatolt és a beágyazott objektumok között az adattárolás helyében, és abban áll, hogy milyen módon történik az adatok frissítése a célfájlban.

Csatolt objektumok: Csatolt objektum esetén az információ csak akkor kerül frissítésre, ha módosul a forrásfájl. A csatolt adatok a forrásfájlban vannak tárolva. A célfájl csak a forrásfájl helyét tárolja és a csatolt adatok képét jeleníti meg. Csatolt objektumokat használjunk, ha a fájl mérete fontos szempont.

Beágyazott objektumok : Beágyazott objektum esetén a célfájlban lévő információ nem változik a forrásfájl módosításakor. A beágyazott objektumok a célfájl részeivé válnak, és a beszúrás után már nem tartoznak a forrásfájlhoz. Kattintsunk duplán a beágyazott objektumra, ha meg szeretnénk nyitni a forrásprogramban.

A párbeszédablak felépítése:

Forrás: A vágólap tartalmának fájlformátumát, forrásalkalmazását és kijelölési területét írja ki.

 

Beillesztés rádiógombos kapcsoló: A vágólap tartalmának a Miként mezőben kijelölt formátum szerinti beszúrása vagy beágyazása. Ez a művelet beilleszti vagy beágyazza a vágólap tartalmát, de nem hoz létre csatolást.

Csatolás rádiógombos kapcsoló: A vágólap tartalmának beszúrása és csatolás létrehozása az adathoz tartozó forrásfájlhoz. Ez a beállítás csak akkor használható, ha a vágólap tartalma olyan alkalmazásból származik, amely támogatja a csatolást. A Wordben történő csatolás előtt mentsük a forrásfájlt a forrásalkalmazásban.

Miért listapanel: Kattintsunk a vágólapról beilleszteni kívánt adatok típusára.

Ikonként látszik kapcsoló: A csatolt vagy beágyazott objektum ikonként történő megjelenítése. Az objektum megnyitásához vagy szerkesztéséhez kattintsunk duplán az ikonra.

Eredmény mintamező: A kijelölt beállítások hatásának leírása.

5.7.5.                      Beillesztés hiperhivatkozásként parancs

A Vágólap tartalmának beillesztése hiperhivatkozásként (például email cím, web oldal cím)a beszúrási ponthoz, bármilyen kijelölést lecserélve. Ez a parancs csak akkor érhető el, ha az adatot vagy a cellák tartalmát másik programból másoltunk vagy vágtunk ki.

5.7.6.                      Tartalom törlése parancs

A kijelölt objektumot vagy szöveget anélkül törli, hogy a Vágólapra helyezné. Ez a parancs csak akkor adható ki, ha egy objektumot vagy egy szövegrészt kijelöltünk.

5.7.7.                      Mindet kijelöli parancs:

Minden szöveget vagy rajzot kijelöl az aktív ablakban, vagy minden szöveget kijelöl a kijelölt objektumban.

5.7.8.                      Keresés…., Csere.., Ugrás… parancsok

Megkeresi a megadott szöveget vagy formázást.

Szöveg vagy formázás keresése vagy cseréje

A Word a következő keresési és cserélési lehetőségeket kínálja:

Szöveg keresése és cseréje: Adott szó vagy kifejezés összes előfordulását megkereshetjük. Ha megtaláltuk a keresett szöveget, lehetőségünk van automatikusan kicserélni a szöveget. Kicserélhetjük az "adta" szót például az "adja" szóra.

Formázás keresése és cseréje: Lehetőségünk van formázás keresésére is (például karakter- vagy bekezdésformázás, stílusok, nyelvi beállítások, kiemelés). Ha megtaláltuk a keresett formázást, cserélhetjük a formázást anélkül, hogy módosítanánk a szöveget vagy kicserélnénk a formázott szöveget.

Szöveg vagy karakterformázás keresése és eltávolítása: Szavak és kifejezések keresését és törlését is végrehajthatjuk, de eltávolíthatjuk a nem kívánt karakterformázást is.

Bekezdésjelek, oldaltörések és egyéb elemek keresése és cseréje: Egyszerűen kereshetjük és cserélhetjük a nem szöveg vagy formázás jellegű elemeket (például különleges karaktereket és dokumentumelemeket: oldaltöréseket és tabulátorokat). Az adott elemeket listáról is kiválaszthatjuk, de közvetlenül megadhatjuk kódjukat is.

Főnévi, melléknévi alakok és igeidők keresése és cseréje: Amennyiben az angol nyelvet adtuk meg szerkesztési nyelvként, a következőkben felsoroltak keresésére és cseréjére nyílik lehetőségünk:

·        Egyes és többes számú főnévi alakok (például az "alma" szó cserélése "narancs" szóra az "almák" szó "narancsok" szóra történő cserélésével egy időben)..

·        Az összes melléknévi alak (például a "worse" szó cserélése a "better" szóra a "worst" szó "best" szóra történő cserélésével egy időben).

·        Tőige összes igeideje (például a "sit" szó cserélése a "stand" szóra a "sat" szó "stood" szóra történő cserélésével egy időben).

Keresés finomítása helyettesítő karakterek alkalmazásával: A csillag (*) helyettesítő karakter segítségével például karaktersorozatokat kereshetünk. (A "s*d" keresési feltételnek a "sad" és a "started" szó is megfelel.)

5.7.8.1.                A keresés párbeszédablak felépítése:

Mit keres előugró lista: Írjuk be, illesszük be a Vágólapról vagy válasszuk ki a listából a keresett szöveget. Ha formázás szerint szeretnénk megkeresni egy adott szöveget, kattintsunk a Formázás gombra. Ha a Word nem találja a keresett szöveget a dokumentumban, lehet, hogy még az előző keresés formázási feltétele van érvényben. A formázási feltétel törléséhez kattintsunk a Formázás nélkül gombra.

Hol keres előugró lista: Adjuk meg a keresés irányát. Ha a Mindenütt lehetőséget választjuk, a Word az egész dokumentumban keres. Ha a Fel vagy Le lehetőséget választjuk, a Word nem keres az élőfej, élőláb, lábjegyzet és megjegyzések szövegében.

Kis és nagybetű megkülönböztetése kapcsoló: Különbséget tesz a kis- és nagybetűk között. Ha bejelöljük ezt a négyzetet, a Word csak a Mit keres mezőbe beírt szöveggel teljesen megegyező szöveget keresi meg. Ha helyettesítő karaktereket használunk, ez a lehetőség nem használható.

Csak ha ez a teljes szó kapcsoló: Csak teljes szavakat keres, amelyek nem részei egy hosszabb szónak. Ha helyettesítő karaktereket használunk, ez a lehetőség nem használható.

Behelyettesítéssel kapcsoló: A Mit keres mezőbe felvett helyettesítő karaktereket, speciális karaktereket és operátorokat keresi. Ilyen elemek felvételéhez kattintsunk a Speciális gombra, majd válasszuk ki a kívánt elemet, vagy írjuk be a Mit keres mezőbe. Ha a Behelyettesítéssel négyzetet töröljük, a Word a helyettesítő karaktereket és a speciális keresési operátorokat normál szövegként kezeli.

Hangzás alapján kapcsoló: Olyan angol szavakat keres, amelyek a Mit keres mezőben megadott szavakhoz hangzásukban hasonlítanak, de írásuk különböző. Például ha olyan angol szót keresünk, amely hangzásában a "red" szóra hasonlít, a Word az alábbi szót jeleníti meg: "read." Ha ezt a lehetőséget választjuk, a Kis- és nagybetű megkülönböztetése és a Csak egész szavakként jelölőnégyzetek nem használhatók.

Ez a szolgáltatás csak akkor érhető el, ha a szövegszerkesztés nyelve angol.

Minden szóalak kapcsoló: A Mit keres mezőben szereplő angol szó összes formáját a Mire cseréli mezőben lévő angol szó megfelelő alakjára cseréli. Fontos, hogy a Mit keres és a Mire cseréli mezőben szereplő szavak azonos szófajúak legyenek ľ például mindkettő főnév vagy mindkettő ige legyen. Például a "walk” (megy) ige minden alakját a “run” (fut) ige megfelelő alakjával cserélhetjük ki. Így az alábbi mondat The plaintiff walked up the stairs." A következőre változik: " The plaintiff ran up the stairs."

Ez a szolgáltatás csak akkor érhető el, ha a szövegszerkesztés nyelve angol.

Formátum parancsgomb: Betűtípus, bekezdés, nyelv, stílus, tabulátorok, keret vagy kiemelés szerint keres, szöveg megadásával a mezőben vagy anélkül. Felsorolja a Mit keres mezőbe beírt szöveg keresési feltételként megadott formázását.

Speciális parancsgomb: Speciális karakterek, például tabulátorok vagy oldaltörési helyek keresését teszi lehetővé. Ha a Behelyettesítéssel négyzetet bejelöljük, helyettesítő karaktereket és speciális keresési operátorokat is választhatunk a Speciális listából.

Formázás nélkül parancsgomb: Törli a keresési feltételben megadott formázást. A Word eltávolítja a Mit keres mezőbe beírt szöveg keresési feltételként megadott formázását.

Következő parancsgomb: Megkeresi és kijelöli a Mit keres mezőben megadott szöveg vagy formázás következő előfordulását.

5.7.8.2.                Csere parancs

Megkeresi és lecseréli a megadott szöveget és formázást.

A keresés kartonlaphoz viszonyitva csak a különbözőségekről fogunk beszélni

Mire cseréli előugró lista: Írjuk be, illesszük be a Vágólapról vagy válasszuk ki a listából azt a szöveget, amellyel az eredeti szöveget helyettesíteni szeretnénk. Ha a Mit keres mezőben megadott karaktereket törölni szeretnénk a dokumentumból, hagyjuk üresen a Mire cseréli mezőt. Ha a helyettesítő szöveget formázni szeretnénk, kattintsunk a Formátum gombra.

Csere parancsgomb: Lecseréli a Mit keres mezőben megadott feltételnek megfelelő első szöveget, megkeresi a következőt, majd megáll. A Mindet gombra kattintva a dokumentumban automatikusan lecserélhetjük a keresési feltételként megadott szöveg összes előfordulását.

Mindet parancsgomb: A dokumentumban lecserélhetjük a keresési feltételként megadott szöveg összes előfordulását. Ha minden egyes előfordulást egyenként szeretnénk lecserélni, kattintsunk a Csere gombra.

Következő parancsgomb: Megkeresi és kijelöli a Mit keres mezőben megadott szöveg vagy formázás következő előfordulását.

5.7.8.3.                Ugrás parancs.

A Microsoft Wordben a beszúrási pontot a kívánt elemhez viszi: oldalszámra, megjegyzésre, lábjegyzetre, könyvjelzőre vagy egyéb helyre.

Hova listapanel: Válasszuk ki annak a helynek a típusát, amelyre ugrani szeretnénk. Írjuk be az elem számát, és kattintsunk az Ugrás gombra. Ha szeretnénk végignézni a dokumentumban található összes ilyen típusú elemet, akkor hagyjuk a bemeneti mezőt üresen és kattintsunk a Következő vagy az Előző gombra.

Ábra száma szöveges mező: Írjuk be annak az elemnek a számát, ahova ugrani szeretnénk.

Előző parancsgomb: A Hova mező listájában kiválasztott elem előző előfordulásához ugrik. Ez a gomb csak akkor használható, ha a bemeneti mező üres.

Következő parancsgomb: A Hova mező listájában kiválasztott elem következő előfordulásához ugrik. Ha a bemeneti mező üres, a gomb felirata a Következő szövegre változik, így egyenként nézhetjük végig a dokumentumban található elemeket.

5.7.9.                      Csatolások parancs.

Az aktuális fájlban az egyes csatolásokra vonatkozó információkat jelzi ki vagy változtatja meg. Az információkhoz tartozik a forrásfájl neve és helye, a kapcsolódó elem, a típus és a csatolás frissítésének automatikus vagy kézi volta. Ez a parancs nem használható, ha az aktuális fájl nem tartalmaz csatolásokat más fájlokhoz.

A párbeszédablak felépítése:

 

Forrásfájl listapanel: A csatolt forrásfájlok nevének, típusának, helyének és módosítási beállításainak felsorolása.

Automatikus frissítés rádiógombos kapcsoló: A befogadó fájl megnyitásakor, és minden alkalommal, amikor a forrás új adatokkal bővül, a program frissíti a kijelölt csatolás adatait. Ez a beállítás zárolt csatolásoknál nem használható.

Frissítés kérésre rádiógombos kapcsoló: A kijelölt csatolás adatait a rendszer csak akkor módosítja, ha a Frissítés gombra kattintunk, vagy ha kijelöljük a csatolást és megnyomjuk az F9 funkcióbillentyűt. Ez a beállítás zárolt csatolásoknál nem használható.

Zárolás kapcsoló: Csatolt elem frissítésének megakadályozása. A Frissítés gomb nem használható, ha a csatolást zároljuk.

Kép mentése  dokumentumba kapcsoló: Ha az ábra helyett csak az ábra csatolását szeretnénk tárolni a dokumentumban, akkor töröljük a jelet a négyzetből. Ha csak a csatolást tároljuk, akkor a dokumentum kisebb helyet foglal. Jelöljük be a Kép mentése dokumentumba négyzetet, ha az ábrát a dokumentumban szerkeszteni is szeretnénk.

Frissítés parancsgomb: A kijelölt csatolások frissítése.

Megnyitás parancsgomb: A kijelölt fájlt megnyitja szerkesztésre a forrásalkalmazásban.

Forrásváltás parancsgomb: A kijelölt csatolás forrásfájljának módosítása egy másik fájlra.

Leválasztás parancsgomb: A forrásfájl és a dokumentum közötti csatolás megszüntetése. Ha a forrásfájl változik, akkor a felbontott csatolás adatai nem kerülnek többé frissítésre. A csatolás leválasztása után az nem jelenik meg a Csatolások párbeszédpanel listájában.

5.7.10.                  Objektum parancs.

A kijelölt objektum szerkesztésére alkalmas. A parancsneve változik annak függvényében hogy milyen típusú objektumot választottunk ki.

Objektum szerkesztése/megnyitása: Annak az alkalmazásnak az aktiválása, amelyben a kijelölt objektum készült, hogy azt szerkeszthessük. Az objektumot helyben aktiválhatjuk a Szerkesztés parancsra kattintva. Az objektumot külön ablakban nyithatjuk meg a Megnyitás parancsra kattintva.

  Konvertálás: Megváltoztatja az OLE objektum típusát.

 

5.8.     Nézet legördülő menü.

 

5.8.1.                      Normál parancs

Normál nézetbe vált át, amely a legtöbb szövegszerkesztési feladat, például szövegbeírás, szerkesztés és formázás esetén az alapértelmezés szerinti nézet.

5.8.2.                      Webes elrendezés parancs.

Itt kapcsolhatjuk át az aktív dokumentumot webes elrendezés nézetbe, melyben úgy látjuk a dokumentumot szerkesztés közben, ahogy az a webböngészőben meg fog jelenni.

5.8.3.                      Nyomtatási kép parancs.

Az aktív dokumentumot átváltja a Nyomtatási elrendezés nézetbe, abba a nézetbe, amely a dokumentumot nyomtatott formájának megfelelően jeleníti meg. A Nyomtatási elrendezés nézet több rendszermemóriát használ fel, ezért a dokumentum görgetése lassulhat, különösen sok képet vagy összetett formázást tartalmazó dokumentumok esetén.

5.8.4.                      Vázlat parancs

Tagolt megjelenítés. Átvált tagolt megjelenítés nézetre, melyben felülvizsgálhatjuk a fájl felépítését, és dolgozhatunk a klasszikus vázlatos formában. Akkor használjuk a tagolt megjelenítést, ha a fájl tartalmát kell megszerveznünk és fejlesztenünk.

5.8.5.                      Eszköztárak parancs.

Word eszköztárait ki illetve bekapcsolhatjuk a megjelenő álmenü segítségével.

5.8.6.                      Vonalzó parancs.

Megjeleníti vagy elrejti a vízszintes vonalzót, amely objektumok helyezésére, bekezdésbehúzások megváltoztatására, margó beállítására és más térköz beállításokra használható.

5.8.7.                      Dokumentumtérkép parancs.

Ki- vagy bekapcsolja a Dokumentumtérképet, amely a dokumentumablak bal szélén függőlegesen elhelyezkedő ablaktábla formájában látható. Segítségével gyorsan átlapozhatunk egy hosszú vagy egy csak képernyőn megjeleníthető dokumentumot úgy, hogy a Dokumentumtérképen eközben nyomon követhetjük lépéseinket.

5.8.8.                      Élőfej és élőláb parancs.

Elhelyezi vagy megváltoztatja az oldalak vagy diák felső és alsó részén megjelenő szöveget.

A parancs hatására megjelenő eszköztár felépítése:

 

Kész szöveg beszúrása nyomógomb: Kész szöveg

Kattintsunk a dokumentumba beszúrandó szövegtárbejegyzésre. Az előugró lista  segítségével beszúrhatunk a fejlécbe illetve a láblécbe oldalszámot, dátumot, fájlnevet stb. .

Oldalszám parancsgomb:  Lapszámozást szúr be, amely az oldalak beiktatásakor vagy törlésekor automatikusan felveszi az új értéket.

Oldalak száma parancsgomb: Beszúrja a NUMPAGES mezőt a beszúrási pontnál, így kinyomtatásra kerül az aktív dokumentum összes oldalának száma. A oldalszámok "3. oldal a 12-ből" stílusú kinyomtatásához kattintsunk agombra, ahol meg szeretnénk jeleníteni az aktuális oldal számát, majd kattintsunk a gombra, ahol az összes oldal számát szeretnénk beszúrni.

Oldalszám formázása parancsgomb: Formázás, oldalszámozás. Az aktuális szakasz oldalszámainak formázása.

Dátum beszúrása parancsgomb: Egy automatikusan frissített dátummezőt szúr be, így egy fájl megnyitásakor vagy nyomtatásakor az aktuális dátum jelenik meg.

Időpont beszúrása parancsgomb: Egy automatikusan frissített időmezőt szúr be, így egy fájl megnyitásakor vagy nyomtatásakor az aktuális időpont jelenik meg.

Oldalbeállítás parancsgomb: Beállítja a margókat, a papírforrást, a papír méretét, lapelrendezést és az aktív fájl egyéb, oldalbeállításokkal kapcsolatos jellemzőit.

Dokumentumszöveg mutatása/elrejtése parancsgomb: Miközben az élőfejen vagy az élőlábon dolgozunk, megjeleníti vagy elrejti a dokumentum szövegét.

Ugyan az mint az előző parancsgomb:

Váltás az élőfej és az élőláb között parancsgomb: A beszúrási pontot az élőfej vagy az élőláb létrehozásának (vagy módosításának) területére viszi.

Előző megjelenítése parancsgomb: A beszúrási pontot az előző élőfejre vagy élőlábra mozgatja.

Következő megjelenítése parancsgomb: A beszúrási pontot a következő élőfejre vagy élőlábra mozgatja.

Bezárás parancsgomb: Bezárja az élőfej- és élőláb-szerkesztő ablakot.

5.8.9.                      Lábjegyzetek parancs.

Megjeleníti a lábjegyzeteket és a végjegyzeteket, amelyeket így megtekinthetünk és szerkeszthetünk.

5.8.10.                  Megjegyzések parancs.

A Word programban a megjegyzés ablakban az összes megjegyzést megjeleníti (minden lektorét).

5.8.11.                  Teljes képernyő parancs.

A legtöbb képernyőelemet elrejti, így többet láthatunk a dokumentumból. Az előző nézetbe a  gombra kattintva vagy az ESC billentyűt megnyomva térhetünk vissza.

5.8.12.                  Nagyítás parancs.

Beállítja, hogy mekkora méretben jelenjen meg az aktuális fájl a képernyőn.

5.9.     Beszúrás legördülő menü.

5.9.1.                      Töréspont parancs.

A beszúrási pontnál oldaltörést, hasábtörést vagy szakasztörést szúr be.

Töréspont csoport:

Kézi oldal- vagy hasábtörést szúr be a beszúrási ponthoz.

Oldaltörés rádiógombos kapcsoló: Kézi oldaltörést szúr be a beszúrási ponthoz.

Hasábtörés rádiógombos kapcsoló: Kézi hasábtörést szúr be a beszúrási ponthoz.

Körbefuttatás – törés rádiógombos kapcsoló: Lezárja az aktuális sort, és hatására a szöveg a kép, táblázat vagy egyéb elem alatt folytatódik. (A szöveg a következő olyan üres sorban folytatódik, amelyben nincs a jobb vagy a bal margóhoz igazított kép vagy táblázat.)

Szakasztörés csoport. Adjuk meg, hogy hol kezdődjék a következő szakasz első oldala, és hol végződjék az előző szakasz.

Új oldal rádiógombos kapcsoló: Szakasztörést szúr be úgy, hogy a következő szakasz a következő oldal tetején kezdődjék.

Folyamatos rádiógombos kapcsoló: Szakasztörést szúr be oldaltörés nélkül, így a következő szakasz közvetlenül az előző után kezdődik.

Páros oldal rádiógombos kapcsoló: Szakasztörést szúr be úgy, hogy a következő szakasz a következő páros számozású oldalon kezdődjék. Ha a szakasztörés páros számú oldalra esik, a Word a következő páratlan számozású oldalt üresen hagyja.

Páratlan oldal rádiógombos kapcsoló: Szakasztörést szúr be úgy, hogy a következő szakasz a következő páratlan számozású oldalon kezdődjék. Ha a szakasztörés páratlan számú oldalra esik, a Word a következő páros számozású oldalt üresen hagyja.

5.9.2.                      Oldalszám parancs.

Oldalszámot szúr be, amely az oldalak beiktatásakor vagy törlésekor automatikusan frissítésre kerül.

A párbeszédablak felépítése.

Elhelyezés előugró lista: Válasszuk ki a dokumentumnak azt a részét, ahová az oldalszámokat nyomtatni szeretnénk.

Igazítás előugró lista: Adjuk meg az oldalszámozás igazítását. A Balra, Középen és Jobbra beállítások a bal, illetve a jobb margótól kezdve értendők. A Belül és Kívül beállítások a kötéshez viszonyított belső vagy külső lapélre vonatkoznak.

Oldalszám az első oldalon is kapcsoló: Töröljük a négyzet jelölését, ha a dokumentum vagy a szakasz első oldalára nem szeretnénk oldalszámot nyomtatni.

Formátum… parancsgomb: Az oldalszámozás formázási jellemzőinek beállítása.

5.9.3.                      Dátum és idő parancs

Egy adott helyen beszúrja a megadott formátum szerinti dátumot és időt. Ha minden oldalon fel kívánjuk tüntetni a dátumot és az időt, használjuk a Nézet menü Élőfej és élőláb parancsát.

A párbeszédablak felépítése:

Formátumok listapanel: Válasszuk ki a kívánt dátum- és időformátumot.

Alapérték… parancsgomb: A dátum és idő aktuális beállításait a Word alapértelmezés szerinti beállításként tárolja.

Nyelv előugró lista: Válasszuk ki a dátum és az idő kijelzéséhez használni kívánt nyelvet.

Automatikus frissítés kapcsoló: A dátumot és időt mezőként szúrja be, amelyet a Word a dokumentum nyomtatásakor automatikusan frissít.

5.9.4.                      Kész szöveg parancs.

A szöveges kurzor tartózkodási helyéhez készszöveget helyez el.

5.9.5.                      Mező parancs.

A beszúrási pontnál egy mezőt szúr be. A mezőket különböző információk automatikus elhelyezése és az információk aktuális értékének biztosítása céljából használjuk.

5.9.6.                      Szimbólum parancs.

A számítógépre telepített betűkészletekből szimbólumokat és különleges karaktereket szúr be.

5.9.7.                      Megjegyzés parancs.

A beszúrási pontnál megjegyzést helyez el.

5.9.8.                      Lábjegyzet parancs.

Lábjegyzetek és végjegyzetek elhelyezését teszi lehetővé.

A párbeszédablak felépítése:

Lábjegyzet rádiógombos kapcsoló: Lábjegyzetet szúr be ugyanazon az oldalon, mint amelyen a magyarázott szöveg található.

Végjegyzet  rádiógombos kapcsoló: A szakasz vagy a dokumentum végén megjelenő végjegyzetet szúr be.

Automatikus számozás rádiógombos kapcsoló: Jegyzetek áthelyezése, felvétele vagy törlése után az automatikus újraszámozáshoz jelöljük be ezt a választókapcsolót. A számformátum módosításához kattintsunk az Egyebek gombra.

Egyedi jelölés rádiógombos kapcsoló: Egyéni hivatkozásjel létrehozásához adjunk meg egy legfeljebb 10 karakterből álló karaktersorozatot, vagy kattintsunk a Szimbólum gombra, és válasszunk szimbólumot.

Szimbólum… parancsgomb: Egyedi hivatkozásjelként szimbólumot szúr be.

Egyebek… parancsgomb: A jegyzetek helyének megadásához, a számozás és a formázás beállításához, lábjegyzetek végjegyzetté alakításához (és fordítva) kattintsunk erre a gombra.

Elhelyezés előugró lista: Ha a lábjegyzeteket annak az oldalnak az alsó margójánál szeretnénk kinyomtatni, amelyen a jegyzethivatkozás megjelenik, válasszuk Az oldal alján beállítást. Ha a lábjegyzeteket közvetlenül a magyarázott szöveg utolsó sora alá szeretnénk nyomtatni, akkor válasszuk A szöveg alatt beállítást.

Számformátum előugró lista: Az automatikus számozású jegyzethivatkozás formátumának megadásához válasszuk ki a kívánt számformátumot.

Kezdő előugró lista: Az automatikus számozású jegyzethivatkozás első elemének megadásához írjuk be a kívánt számot vagy karaktert.

Számozás csoport: A lábjegyzetek sorszámozásának módját adja meg.

Folyamatos rádiógombos kapcsoló: A dokumentumban a jegyzetek folyamatos számozásához jelöljük be ezt a választókapcsolót.

Szakaszonként újra kezdve rádiógombos kapcsoló: Ha az automatikus számozású lábjegyzeteknél minden szakaszban 1-től szeretnénk kezdeni a számozást, jelöljük be ezt a választókapcsolót. Ekkor a Word a Kezdő mezőt automatikusan az 1 vagy az A karakterre módosítja.

Oldalanként újra kezdve rádiógombos kapcsoló: Ha az automatikus számozású jegyzeteknél minden oldalon 1-től szeretnénk kezdeni a számozást, jelöljük be ezt a választókapcsolót. Ekkor a Word a Kezdő mezőt automatikusan az 1 vagy az A karakterre módosítja.

Konvertálás... parancsgomb: Lábjegyzeteket végjegyzetté (és megfordítva) alakít át[pi1] .

5.9.9.                      Képaláírás parancs.

Számozást szúr be a táblázatokhoz, ábrákhoz, egyenletekhez és más elemekhez.

A képaláírás olyan számozott felirat (például “1. ábra”), amelyet táblázathoz, ábrához, egyenlethez vagy más elemhez rendelhetünk hozzá. A különböző elemekhez különböző felirat- és számformátumokat rendelhetünk hozzá (például “2. táblázat” vagy “1-A egyenlet”). Ha a későbbiekben képaláírásokat adunk bizonyos elemekhez, képaláírásokat törlünk vagy helyezünk át, azok számozását egyszerre frissíthetjük.

5.9.9.1.                Képaláírás hozzáadása.

Válasszunk felirattípust, utasítsuk a Wordöt a képaláírás-számozás automatikus beszúrására, majd megadhatjuk a képaláírás tetszőleges leírását is.

Utasíthatjuk a Wordöt arra, hogy táblázatok, ábrák vagy egyéb elemek dokumentumba való beszúrásakor automatikusan képaláírást adjon az elemhez. Ha már beszúrtuk az elemeket, kézzel is hozzáadhatjuk a képaláírást az adott elemhez.

Jegyezzük meg, hogy a Word mezőkként szúrja be a képaláírásokat. Ha a képaláírás mezőkódhoz hasonlóan (azaz például a {SEQ Ábra \* ARABIC} alakban) jelenik meg, akkor a Word a mezőkódokat jeleníti meg a mezőeredmények helyett. A mezőeredmények megtekintéséhez kattintsunk a mezőkódra az egér jobb gombjával, majd a feltáruló helyi menün válasszuk a Mezőkódok - váltás parancsot.

5.9.9.2.                Képaláírás módosítása.

Lehetőségünk van a képaláírások feliratainak módosítására. A “6. táblázat” feliratot megváltoztathatjuk például “6. ábra” feliratra. Létrehozhatunk új képaláírás-feliratot is, például “Fénykép” feliratot.

Képaláírások számformátumának módosítása. Változtassuk a számformátumot I, II, III-ra vagy A, B, C-re.

Fejezetszámok hozzáadása képaláírásokhoz   Ha dokumentumunk tartalmaz fejezetszámokat, hozzáadhatjuk őket a képaláírásokhoz (például "1-A. ábra").

Képaláírás frissítése változtatásokat követően: Új képaláírás beszúrásakor a Word automatikusan frissíti a képaláírás-számozásokat. Ha azonban törlünk vagy áthelyezünk egy képaláírást, úgy kézzel kell frissítenünk a képaláírásokat.

5.9.9.3.                Képaláírások frissítése.

A módosítások után. Válasszunk az alábbi lehetőségek közül:

Jelöljük ki a frissíteni kívánt képaláírást vagy kereszthivatkozást.

Jelöljük ki az egész dokumentumot, ha az összes képaláírást vagy kereszthivatkozást frissíteni szeretnénk.

Kattintsunk az egér jobb gombjával a kijelölésre, majd válasszuk a helyi menüben a Mezőfrissítés parancsot.

5.9.9.4.                Fejezetszám feltüntetése a képaláírásban.

Alkalmazzuk a beépített címsorstílusok egyikét (Címsor 1...Címsor 9) a dokumentum fejezeteinek címsoraiban.

A fejezetek címsorait egyedi címstílussal kell megformáznunk. Például ha a fejezetcímekhez a Címsor 1 stílust használjuk, a későbbiekben a Címsor 1 stílust nem szabad másik, a dokumentumban lévő szövegre alkalmaznunk.

Válasszuk a Formátum menü Felsorolás és számozás parancsát, majd a Többszintű lapot.

Válasszuk ki a fejezetsorszám stílusát (amelyik "Címsor 1," "Címsor 2," és "Címsor 3" szöveget tartalmaz), majd kattintsunk az OK gombra.

Válasszunk az alábbi lehetőségek közül:

Ha a képaláírásokat kézileg adjuk hozzá: jelöljük ki a képaláírással ellátni kívánt elemet, kattintsunk a Beszúrás menü Képaláírás parancsára, majd a Számozás gombra.

Ha a képaláírásokat automatikusan adjuk hozzá: kattintsunk a Beszúrás menü Képaláírás parancsára, majd az Automatikus gombra, jelöljük ki a képfelirattal ellátni kívánt elemet, és kattintsunk a Számozás gombra.

Jelöljük be a Fejezetszámokkal együtt négyzetet, majd válasszuk ki a fejezetcímekre megadott címstílust.

Ha kívánjuk, megadhatunk további beállításokat is.

Ha egy beállítással kapcsolatban segítségre van szükségünk, kattintsunk a  gombra, majd a kérdéses beállításra.

5.9.9.5.                A képaláírás párbeszédablak felépítése.

 

Képaláírás szöveges mező: Megmutatja a kijelölt képaláírás feliratát és számát. A Képaláírás mezőben a szám után további szöveget írhatunk be, de a képaláírás feliratát és számát nem írhatjuk felül.

Beállítások csoport: Adjuk meg a képaláírás kívánt beállításait.

Felírat előugró lista: Válasszuk ki a képaláírás címketípusát. Az Word alapértelmezés szerinti felirataitól eltérőket készíthetünk, ha az Új felirat gombra kattintunk. Megadható értékek: ábra, egyenlet, táblázat.

Pozíció előugró lista: A képaláírást a kijelölt elem fölé vagy alá helyezi.

Új felírat... parancsgomb: Új címkét készít a képaláíráshoz. Kattintsunk az Új felirat gombra, ha a használni kívánt feliratot nem találjuk a Felirat listában.

Felírat törlése parancsgomb: Eltávolítja a kijelölt feliratokat a Felirat mezőből. Ha a feliratot már használtuk képaláírásokhoz, a Word nem törli a felirat egyetlen előfordulását sem a dokumentumból. Az alapértelmezés szerinti feliratok nem törölhetők.

Számozás parancsgomb: A képaláírás számformátumát adhatjuk meg.

Automatikus... parancsgomb: Minden alkalommal, amikor a dokumentumba egy kijelölt elemet beszúrunk, a Word az elemet automatikusan képaláírással (felirattal és számmal) látja el.

5.9.9.6.                Képaláírás számozása párbeszédablak felépítése.

 

Formátum előugró lista: Válasszuk ki a képaláírás címkéjéhez használni kívánt számformátumot.

Fejezetszámokkal együtt kapcsoló: Hozzáadja a képaláírás címkéjéhez tartozó fejezetszámot.

Fejezet kezdőstílusa előugró lista: Kattintsunk a fejezetcímekhez használt címsor stílusára. Ez a lista csak akkor érhető el, ha bejelöljük a Fejezetszámokkal együtt négyzetet.

Elválasztó előugró lista: Kattintsunk arra az elválasztó jelre, amelynek a fejezetszám és a képaláírás száma között meg kell jelennie. Ez a lista csak akkor érhető el, ha bejelöljük a Fejezetszámokkal együtt négyzetet.

Példák mintamező: Megmutatja, hogy a dokumentum hogyan fog megjelenni a megadott beállításokkal.

5.9.10.                  Kereszthivatkozás parancs.

Kereszthivatkozást szúr be a dokumentum egy elemére.

5.9.11.                  Tárgymutató és tartalomjegyzék parancs.

Tárgymutatót, tartalomjegyzéket, ábrajegyzéket és hasonló jegyzékeket készít.

5.9.12.                  Kép utasítás

5.9.12.1.        ClipArt parancsa:

Megnyitja a ClipArt képtár párbeszédpanelt, ahol kiválaszthatjuk a fájlunkba illeszteni kívánt ClipArt képet vagy frissíthetjük ClipArt gyűjteményünket. A PowerPoint program esetén ez a parancs csak a Dia és a Jegyzetoldal nézetben adható ki.

A megfelelő médiatartalom megkereséséhez kattintsunk a Képtár valamelyik médialapjára.

A Képtárban a klipek tartalom szerint három médialapon helyezkednek el. Klipek keresésekor mindenképpen azt a lapot válasszuk, amely a keresett típusú klipeket tartalmazza.

 

Médialap

Képek

Hangok

Mozgóképek

Tartalom

clipart, fényképek, bitképek, beolvasott képek, rajzok és egyéb grafikus elemek dokumentumokhoz

hanghatások és zene

videók, animált GIF-képek és egyéb animációk

Ilyen fájlnévkiterjesztésekkel:

.wmf, .cgm, .gif, .jpg, .bmp és .png

.wav és .mid

.avi és animált .gif

1. táblázat

 

Tallózás a klipek között kategória szerint

Kattintsunk az eszköztár Minden kategória gombjára:

Kattintsunk arra a panellapra, amelyben tallózni szeretnénk, majd a kívánt kategória ikonjára kattintva nyissuk meg azt.

A görgetősáv, a nyílbillentyűk, a PAGE DOWN és PAGE UP billentyűk vagy a Microsoft Intellimouse segítségével jelenítsük meg a képernyőn pillanatnyilag nem látható klipeket is.

Ha a lap alján megjelenik a Keresés folytatása gomb, kattintsunk rá a további klipek megtekintéséhez.

Megjegyzés   A kategória ikonjára való kattintás után először azok a klipek jelennek meg, melyek tulajdonságainál a kategória négyzete be van jelölve, és utána következnek azok, amelyek kulcsszavai erre a kategóriára utalnak. A kutya kulcsszót tartalmazó klipek például akkor is megjelennek az Állatok kategóriában, ha az Állatok kategória négyzete nincs bejelölve a klip tulajdonságainál.

Olyan Microsoft alkalmazásnál, amely a képtárat csökkentett módban használja, a Minden kategória gomb megjelenése ugyanaz, a neve azonban Ugrás az elejére lesz. Csökkentett módban csak a klipeket látjuk, a kategóriákat nem. Az Ugrás az elejére gombbal visszatérhetünk az adott módban megjelenő klipeket tartalmazó lap elejére. Ha a képtárat csökkentett módban használjuk, a többi kategória megtekintéséhez először be kell zárni a képtárat, majd újra meg kell nyitni az adott alkalmazás Beszúrás menüjének megfelelő parancsával.

A clipart beszúrása ablak felépítése:

 

 

Vissza nyomógomb: Visszalépés valamelyik korábban látott lapra.

Tovább nyomógomb: Lépés előre valamelyik korábban látott lapra.

Minden kategória nyomógomb: Felsorolja a panellapokon szereplő valamennyi klipkategóriát.

Klip importálása nyomógomb: Megnyitja a Klip hozzáadása a képtárhoz párbeszédpanelt. Itt újabb klipekkel bővíthetjük a Képtár készletét a merevlemezről, hálózati meghajtóról vagy valamilyen hordozható adattároló eszközről, például CD-ről.

Webbes klipek nyomógomb: Egy különleges webhelyre csatlakozik, ahol a Képtár felhasználói újabb klipeket találhatnak. Ehhez rendelkeznünk kell web böngészővel és hozzáférési joggal a World Wide Webhez. Bővebb ismertetést a Képtár súgójában, a Klip importálása című témakörben találunk.

Súgó nyomógomb: Megnyitja a Képtár súgófájlját.

Átváltás kisméretre nyomógomb: A Képtár ablakát egy klip megjelenítésére elegendő oszloppá kicsinyíti. Így a klipek áthelyezése közben a dokumentumot vagy a többi alkalmazást is szem előtt tarthatjuk.

Klipek keresése előugró lista: Írjuk le néhány szóval a keresendő klip témáját, majd nyomjuk le az ENTER billentyűt.

5.9.12.2.            Fájlból parancs.

Egy meglévő kép beszúrása az aktív fájlba a beszúrási ponthoz.

Más programokból vagy helyekről importált képek, vagy szkennelt fényképek beillesztésére is lehetőségünk nyílik. Ha kiválasztunk egy képet, megjelenik a Kép eszköztár. Az eszköztárban található eszközökkel levághatjuk a kép szélét, szegélyt adhatunk hozzá vagy módosíthatjuk a fényerőt és a kontrasztot. Ha a Kép eszköztár nem jelenik meg, kattintsunk az egér jobb gombjával a képre, majd a megjelenő helyi menün kattintsunk a Látszik a Kép eszköztár parancsra .

Kép beszúrása fájlból:

 

 

1.      Kattintsunk arra a helyre, ahova a képet be szeretnénk szúrni.

2.      Mutassunk a Beszúrás menü Kép pontjára, majd kattintsunk a Fájlból parancsra.

3.      Adjuk meg a beszúrni kívánt kép helyét.

4.      Kattintsunk duplán a beszúrni kívánt képre.

Tipp: Alapértelmezésben a Word a képeket beágyazza a dokumentumokba. A fájl méretét csökkenthetjük, ha a képet csatoljuk. A Kép beszúrása párbeszédpanelen (Beszúrás menü, Fájlból almenü) kattintsunk a képre, majd a Beszúrás gombtól jobbra lévő nyílra, végül pedig a Csatolás fájlhoz parancsra. Ekkor a képet nem szerkeszthetjük, de a dokumentumban látható, és azzal együtt kinyomtatható.

A Kép beszúrása párbeszédablak felépítése:

Hasonló elemeket tartalmaz akárcsak a megnyitás párbeszédablak.

 

Beszúrás: A kiválasztott kép bekerül a dokumentumba. A későbbiekben szerkeszthetjük a Word keretén belül. Mindenféle kapcsolattartás megszakad az eredeti dokumentummal.

Csatolás fájlhoz: A kiválasztott kép nem lesz beépítve a dokumentumba. Ha az eredetit módosítjuk a módosítások tükröződni fognak a dokumentumban is. Az így megszerkesztett dokumentum mérete kisseb lesz. A képet megnézhetjük a dokumentumban, de nem szerkeszthetjük közvetlenül abban. A kép a dokumentummal együtt nyomtatható. Ha viszont megszakítjuk a csatolást — például a dokumentumot hajlékonylemezre másoljuk —, akkor a képet már nem láthatjuk és nem nyomtathatjuk.

Beszúrás és csatolás. Az előbbi két esetnek a kombinálása.

5.9.12.3.           Alakzatok parancs.

A beszúrható alakzatok kategóriáinak megjelenítése. Kattintsunk egy kategóriára, majd a kívánt alakzatra, majd kattintsunk vagy húzzunk az aktív ablakban az alakzat beszúrási helyére. Az alakzat alapértelmezett magasság-szélesség arányát megőrizhetjük, ha húzás közben lenyomva tartjuk a SHIFT billentyűt.

5.9.12.4.           WordArt… parancs.

Microsoft Office rajzobjektum beszúrásával szöveghatást hoz létre.

5.9.12.5.           Lapolvasóból vagy fényképezőgépből… parancs.

Digitális fényképezőgépből vagy kamerából beolvas egy képet, majd a beszúrási pontnál beilleszti azt.

5.9.12.6.           Diagram parancs.

Diagramot készít egy Microsoft Graph objektum beszúrásával.

5.9.13.                  Szövegdoboz parancs

Szövegdobozt rajzol az aktív ablakban oda, ahol az egérrel kattintunk vagy húzzuk azt. Szövegdoboz segítségével feliratozhatjuk képeinket vagy rajzainkat, például képaláírással vagy ábrafelirattal.

5.9.14.                  Fájl parancs.

A kiválasztott fájlt vagy annak egy részét beilleszti az aktív fájlba a beszúrási pontnál.

5.9.15.                  Objektum parancs.

Egy objektumot, például rajzot, WordArt szöveget vagy egyenletet szúr be a kurzor helyénél.

5.9.16.                  Könyvjelző parancs.

Könyvjelzőt hoz létre, amelyet kijelölt szöveg, rajzok, táblázatok vagy egyéb elemek megjelölésére használhatunk.

5.9.17.                  Hiperhivatkozás parancs.

Beszúr egy új hiperhivatkozást vagy szerkeszti a kijelölt hiperhivatkozást.

 

 

 

 

 


 [pi1]