Villamos motorok tekercselése

 

 

A villamos motorok energiaátalakitok. A villamos energiát a motorba vezetjük, amely mechanikai energiát ad le a tengelyén. De ez fordítva is működik, úgy hogy mechanikai energiát vezetünk a motorra és az villamos energiát ad le(generátor).

Több típusú villamos motorok vannak: - egyenáramú motorok

                                                             - háromfázisú aszinkron és szinkron motorok

                                                             - egyfázisú motorok.

Egy villamos motor újra tekercselése a következő lépésekben történik:

 

 

s         Szétszedjük a motort, ki vesszük a forgórészt (rotort) a motorból

s         A leéget (vagy menetzárlatos) tekercseket ki szedjük a hornyokból

s         A hornyokat ki takarítsuk

s         Fel prespánozzuk a hornyokat

s         Egy pontos méret és sablon szerint meghajtjuk a tekercseket

s         A tekercsfej elkötése és levarrása

s         A tekercsek lakkozása, egy speciális lakkal, amely 1500-1800  C hőmérsékletet bír

s         A motor összerakása.

 Tekercselési anyagként csak elektrolitikus úton finomított (rafinált) rezet használjuk, amelyek réztartalma legalább 99, 95%. A réz szabad levegőn oxidálódik, de a felületén keletkező oxid-réteg a további korróziótól megvédi. A réznek a villamos vezetősége az ezüst után a legnagyobb.

A tekercseléshez a rezet szigetelve (lakkszigetelésű) vagy csupaszon használjuk. A nagy áramerősségű motorok tekercseinél, csupasz rezet használunk és a meneteket mikafóliummal, lakkpapírral, stb. szigeteljük. A tekercselésben használt szigetelőanyagok nyomásállóak és bizonyos szakítószilárdság mellet, nyúlással (rugalmassággal) is rendelkeznek. Fontos hogy meghatározott hőmérsékleten ellenálok legyenek, ugyanakkor jó hővezető képességük is legyen.

A villamos motorokban többféle szigetelést használunk. A tekercseket a vastesttől (hornyoktól) el kell szigetelni (horonyszigetelés). El kell szigetelni egymástól a tekercseket is (rétegszigetelő).

A szigetelő anyagok közzé tartozik a szigetelő lakk is. A villamos gépek gyártásában vagy újratekercselésében, több féle lakkot használunk: huzallakkok, impregnallólakkok, itatólakkok, fedőlakkok és lemezszigetelő lakkok.

Nagyon fontos szerepe van a tekercsek szárításának. A lakkozás a tekercselés megerősítését, nedvességvédelmét; jobb hővezetését és, a villamos átütési szilárdság növelését szolgálja. A lakkozás előtt előszárítást végzünk (legalább 1000 C), célja a nedvesség eltávolítása és a levegő ritkítása. A lakkozás után következik egy végleges szárítás.

Ezután következik a villamos motor összerakása próbára, amikor is, külőmbőző méreteket hajtunk végre. És végül a villamos motort üzembe lehet helyezni.

Ugyanakkor, külőmbőző transzformátorok, hegesztő aparátok, akkumulátor töltők stb. gyártásával és javításával is dolgozok.