A környezet védelme:

Az ipari forradalom- többek között – lehetővé tette a különféle halfogó eszközök, horgászati felszerelések tömeges és olcsó előállítását, de ezzel egy időben a környezet károsításához is hozzájárult, korábban soha nem látott mértékben. A levegőt, a vizeket a szennyező anyagok sok helyen tönkretették aminek következtében számos érzékeny halfaj vált veszélyeztetetté, nemegyszer tömegesen pusztulva.        

         A „civilizáció” terjedésével egyre többször észlelhető a konfliktus a természet és a kultúra között. Megnövekedett  energia szükségletünk fedezésére mind több és több vízi erőművet létesítünk. Sok település  közút épül - terjeszkedik azon területek rovására, ahol korábban halbő vizek voltak. A mezőgazdaságban felhasznált és nem egyszer túladagolt szerves és műtrágyák egy része bemosódik a csapadék víz segítségével a tavakba, a folyókba, a tengerekbe és ott nagyfokú növényesedést „algásodást ” okoznak, és ez együtt jár a vízi környezet arculatának megváltozásával, károsodásával. A vízszabályozások, a kotrások, a gátak-duzzasztóművek alapvetően megváltoztatják a halak életkörülményeit. Végül de nem utolsó sorban a vizek kémiai és hőmérsékleti sajátosságainak változásai is hátrányosan hatnak a horgászatra. Így a horgászoknak mind messzebbre kell utazni-vándorolni, hogy viszonylag háborítatlan vizekhez jussanak.

         Szerencsére mind erősebb a tiltakozás a vízszennyezés ellen Európában is, az Egyesült Államokban is. Sőt, bizonyos területeken megkezdték a vizek „újjáépítését”, vagyis a természetes, eredeti állapotok visszaállítását. Mindez, valamint a gyakori ás tervszerű haltelepítések kedveznek a horgászoknak. Néhány ország-főként az USA-illetékesei nagy erőfeszítésekkel új horgászati területeket teremtenek. Ennek érdekében például arra alkalmas tengerpartszakaszokon mesterséges zátonyokat építenek (többek között betontömbökből ), hogy a halak élőhelyet találjanak, s így nagyszerű horgászlehetőségek alakulnak ki.