.

A szobanövények megörvendeztetnek szépségükkel, dekoratív alakjukkal, színükkel, illatukkal. Szerencsés ember az, akinek otthonát paradicsommá varázsolhatja. Amennyiben hosszabb ideig szeretnénk örömet találni szobanövényeinkben, olyan tenyészhelyről kell gondoskodnunk számukra, amely megközeliti az eredeti környezet körülményeit. Legtöbb szobanövényünk a világos, de nem közvetlenül napsütötte, meleg tenyészhelyet  kedveli, ahol nem túl száraz a levegő. Valamennyi növény amellyel  otthonunkban körülvesszük magunkat  természetes élőhelyétől távol cserépbe kényszerítve tartja fenn magát, a túléléshez szükség van a segítségünkre, ezekből szeretnék néhányat bemutatni.

 

Begónia.

Az óriás család több mint 1000 fajt és számtalan fajtát foglal magába. Általában minden szobanövény-gyűjteményben található egy begónia. Többségüket dekoratív virágáért tartják, másokat pedig mutató levélzetükért. A legnépszerűbbek a gumós begóniák, amelyek nyártól őszig nyílnak. A tekintélyes nagyságú virágok széles színskálájával keltenek feltűnést. A nedves tőzeggel töltött ládákba márciusban kiültetett gumókból fejlődnek ki. A virágzási idő végén, ne öntözzük, bemutatni.

vágjuk le a hajtásokat, emeljük ki a gumókat és ágyazzuk őket tőzegbe

Buzogányvirág.

A buzogányvirág pompás, a lakberendezők által igen kedvelt növény az Atlanti-óceán túlsó és innenső partján. Sejtnedve mérgező, a szájba és a torokba kerülve igen kellemetlen hatású. Dugványvágás után alaposan mossunk kezet. Egy kifejlet buzogányvirág magassága eléri vagy meghaladja a másfél métert, de közönséges szobai körülmények között alsó levelei miatt nem kelti üstökös fa képzetét. Nem könnyű nevelni, nem bírja az alacsony téli hőmérsékletet, sem a hideg húzatot. Egyes kényes változataira a száraz, levegő vagy a hőmérséklet-ingadozás van végzetes hatással, de a legnépszerűbb fajtája visszonylag ellenálló és központi fűtéses lakásban sem nehéz tartani. A kor és a rossz bánásmód következtében könnyen felkapaszkodik, csúnya lesz. Ilyenkor vágjuk le a törzsét, és egy 10 cm-es csonkot hagyjunk csak meg. A levélkoronázásból is dugványt készíthetünk, a csonkon új növény fejlődik. Az új növények alacsonyabbak maradnak és alul sok oldalágat képeznek.

 

Fikusz.

A fikusz nemzetségben a  legelterjetebb a szobafikusz. A fatermetű növények csoportjába tartozik, törzse egyértelműleg fölfelé növekszik. Magasságuk 2,5 cm-től a kapható legnagyobb szobanövényekig terjed. A magas fatermetű fikuszt gyakran állítják ki magukban is, üresen felületek kitöltésére, lakóterek elválasztására szolgálnak, és vonzóan dekoratívvá teszik a szoba berendezését. A zöld szobafikusz könnyebben nevelhető a más változatoknál. Legfőbb ellensége a túlöntözés, hagyjuk a földet némileg kiszáradni, mielőtt ismét öntöznénk. Néha a leveleket mossuk le. Langyos vízzel locsoljuk, és a téli hónapokban csak egészen kevéssel. Kétévenként, tavasszal ültessük át, amíg csak akkorára nem nő, hogy kezelhetetlenné vált.

 

Mesevirág

Közép és Dél-Amerikából származik a gyönyörű szép igazi mesevirág, amelynek a csillogó szőrös levelei között nő ki a nagy virág, amelynek a színskálája a fehértől rózsaszínen át a pirosas liláig terjed. Virágjai hamar elvirágzanak ugyan, de a virágzás júniustól szeptemberig tart. Szárai gyengék és vékonyak, így legjobb, ha függő kosárba tesszük egy jól megvilágított helyen. Amíg fejlődik és virágzik tartsuk egyenletesen nedvesen és egyetlen napra se hagyjuk a földjét kiszáradni. Elvirágzás után a nővény nyugalmi időszakot tart, amikor a hajtásai elpusztulnak.

 

Páfrány

A zöldelő szobanövények közül a legelterjetebb a szobapáfrány. A száraz, forró levegőt nem bírja, így a levegő páratartalmát mesterségesen kell szinten tartani. Nagyon nehéz tőmbházba nevelni, de azt nem tűrik, ha elhanyagolják őket. A földjüket sohase hagyjuk kiszáradni, és a szobai levegőt is párásan kell tartani. Télen mérsékeljük az öntözést. A közhiedelemmel szemben a páfrányok nem árnyékkedvelők, legtöbbjük olyan trópusi erdőben él, ahol a napfény is behatol. Szeretik a szórt fényt, így a keletre vagy északra néző ablakpárkányon érzik jól magukat. Ha más növények mellett állnak, vigyázzunk, hogy ne nyomódjanak össze, mivel a leveleik törékenyek, és a fejlődéshez helyre van szükségük. Az elpusztult vagy sérült leveleket azonnal el kell távolítani, hogy legyen helyük az újaknak. Kora tavasszal ültessük át, amikor a gyökér kitölti a cserepet, a legtöbb fiatal növény évenkénti átültetést igényel. A levelek tövi részét ne temessük föld alá.