Földrajzi keret

 

Siklód a Kis- Küküllő felső völgyének vízgyűjtő körzetébe esik és közvetlenül határos a Sóvidékkel. A falu tengerszinti magassága 800 m, legmagassabb pontja a Siklódi kő mely 1054 m. A geológiai korok közül a miocénban képződik. Hegyei vulkanikus eredetűek szarmatakori üledékekkel.

A határban több helyen vulkanikus kráterszerűség lekopott maradványai figyelhetők meg. Magát a falut minden irányból hegyek veszik körül, csak Szolokma felé vezet egy elég keskeny völgy, melyben Siklód pataka folyik, hogy Makfalvánál a Küküllő vizével egyesüljön.

A falunak ez a hegyek közé való elzártsága, s a többi környező településtől való meglehetős távolsága és elszigeteltsége sok kérdésünkre adja meg a választ. Részben ez az izoláltság magyarázza meg nemcsak az eredeti népviseletnek, ősi népszokásoknak, hagyományoknak a megőrzését hanem a lelki, erkölcsi élet sajátosságait, néha eltévelyedéseit is. A környező hegyek, mint természetes védővár állottak évszázadokon át sok testet-lelket romboló bűn útjába. Viszont néha kínai falként emelkedtek és zárták el az előrehaladás és megújulás lehetőségeitől is.