ÜDVÖZÖLLEK A WEBLAPOMON
!
A nevem LÁSZLÓ ADÉL ,és 23 éves vagyok Székelyudvarhely-től 10-kmre egy kis faluba lakom, a faluneve Nyikómalomfalva.A bogárfalvi tejfeldolgozónál (GORDON PROD K.F.T.) mint titkárnő dolgozom. Az alábbiakban be szeretném mutatni a falumat.
A falu jellegzetessége, hogy minden kapu székely kapu amit ott a faluban faragnak. A népviselet is nagyon szép és szinte mindenkinek van .
Nyikómalomfalva a Keleti-Kárpátokban lévő Hargita hegységtől légvonalban kb. 30 km-re-nyugatra, a Fehér Nyikó nevű patak felső folyásánál fekszik. Tengerszint feletti magassága 600-650m, de a falu határában, falutól délre fekszik a 937 m magas Rez tető is .Hargita megye Farkaslaka községhez tartozó falu.
Az első írásos emlék, ami a falut említi, az 1567-ben készült portajegyzék, amelyben Malomfalva 14 kapuval szerepel. A nevét a falu valószínűleg a Nyikó nevű patakról és a ráépült vízimalmokról kapta. A vízimalmokból három egészen 1950-ig működött. Mára már csak kettőnek áll az épülete, de csak az egyik működik még, és az sem vízi meghajtással.
1992-ben 733 személy lakott a faluban, 230 családban. Régen nem volt ritka a 6-7 gyerekes család sem, de ma inkább a 2-3 gyerek az általános családonként.
A falut 100%-ban magyarok lakják.
A faluközösségi élete, közművelődése a kultúrotthonban zajlik. Évente több alkalommal hagyományos bálokat, karnevál, színdarabos bál, szüreti bált rendezünk a fiatalság részvételével. Egyházi kórus, tánc és színjátszó csoport is működik a faluban, de a mostoha körülmények miatt sajnos nem folyamatosan.
Szervezett sporttevékenységnek csak a futballt tekinthetjük. A falunak saját futballpályája van. Csapata a falusi bajnokságokon váltakozó eredményekkel szerepel. A csapatot részben maguk a játékosok, részben szponzorok finanszírozzák.
2001 nyarán egy egyesületet hoztak létre “Malomfalvi falufejlesztő egyesület” néven, amelynek célja a falu infrastrukturális fejlesztésének támogatása pályázatok útján.
A falu gazdasága a múltban főleg a mezőgazdaságra alapozódott, de a kézműipar is fontos jövedelem-kiegészítést jelentett A faluban, helyben, csak apró, néhány embert foglalkoztató kis vállalkozások működnek:
- fémmegmunkáló lakatos műhely
- pékség
- 3 asztalos műhely
- fafeldolgozó -paletta, raklap gyártó üzem
- kovácsműhely
- mezőgazdasági- növény és állattenyésztő vállalkozás
- fűszercsomagoló
- 2 építőipari vállalkozás
- mű-kő gyártó kisüzem
- szeszfőzde
- 5 kis vegyes üzlet
A kultúrotthon 1950-1960 között épült több szakaszban.
A faluban csak elemi oktatás (I-IV osztály) folyik. Az V-VIII osztályosok a szomszédos faluba Szentlélekre, a középiskolások Székelyudvarhelyen tanulnak.
2001-től létezik digitális hálózat, nemzetközi hálózatba bekapcsolva.
A falut személyautóval, autóbusszal Székelykeresztúrról 18-km, és Székelyudvarhelyről 13 km, közelíthető meg, részben műúton, részben köves úton. Legközelebbi vasútállomás Székelyudvarhelyen van.