Az egész világ magyarságához hasonlóan évről -évre Szentegyháza lakossága is mély tisztelettel emlékezik meg az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc hőseiről.

1848.március 15.-e a forradalom kitörésének napja, annak volt a következménye, hogy a magyarság megelégelte a több mint 300 éves Habsburg uralmat, amely az alábbi célkitűzéseiben volt következetes: Magyarország beolvasztása, a magyar nyelv, a magyar szokások és a rendi jogrendszer felszámolása.

Bár a harcok az osztrák haderők legyőzésével értek véget, az áldozatok hiábavalónak bizonyultak, mert a Habsbugok segítségére siető orosz túlerővel szemben nem tudott ellenállni a honvéd haderő. A szabadság védelmében az összmagyar szabadságharcokban a székelység is erőteljesen bekapcsolódott. Elfogadta a március 15.-i 13 pontot, 1848 októberében Agyagfalván határozatot hozott az önvédelemre.

Vezetésükkel a székely fiuk halált megvető bátorsággal szálltak szembe az ellenséggel.

Büszkén emlékezhetünk ezeknek a harcoknak a vezetőire, a székelyek szabadságharcának irányítóira. A13 aradi vértanú tábornokainak forradalmi követelései:

1.   Dssewffy Aristid: „Kívánjuk a sajtó szabadságát!”

2.   Kiss Jenő: ”Felelős minisztériumot Budán és Pesten”

3.   Lázár Vilmos: ”Évenkénti országgyűlést Pesten!”

4.   Schweidel József: ”Törvény előtti egyenlőséget polgári és vallási tekintetben!”

5.   Poeltemberg Ernő: ”Nemzetőrség!”

6.   Török Ignánc: ”Közös teherviselést!”

7.   Lahner György: ”Úrbéli viszonyok megszüntetése!”

8.   Knezich Károly: ”Esküdtszék, képviselet egyenlőség alapján!”

9.   Nagy-Sándor József: ”Nemzetibank!”

10. Gróf Leningen -Westerburg Károly: ”A katonaság esküdjék meg az alkotmányra, a  magyar katonáinkat ne vigyék külföldre, a külföldieket vigyék el tüllünk!”

11. Aulich Lajos: ”A politikai státuszfoglyok szabadon bocsátassanak!”

12. Damjanich János: ”Unió Erdéllyel!”

13. Gróf Vécsey Károly: ”Egyenlőség…Szabadság…Testvériség!”