OKTATÁSI TEVÉKENYSÉGEM

 

 Mottó:

 

“Tisztán logikai gondolkodással nem tehetünk szert ismeretekre az empirikus világról. A tapasztalattal kezdődik és ér véget minden ismeretünk a realitásról. A pusztán logikai eszközökkel létrejött tételeknek nincs valóságtartalmuk.”(Albert Einstein)

 

Oktatási tevékenységem során igyekszem megtartani a már kialakult óvodai nevelési rendszer bizonyos elemeit, módszertanilag pozitív részleteit, de a formai megoldásokban, a bánásmód minőségében folyamatosan újításokra törekszem. A 3-6 éves gyermek gondolkodása, érzelmei szituatív jellegűek, hirtelen fordulatok és hosszas gyakorlások váltakoznak cselekvésében. Ebben a fejlődési szakaszban központi jelentőségű a játék, amely az egyéni tapasztalatok feldolgozásának, az ismeretszerzésnek is fontos forrása. A gyermek a játékhelyzetekben tájékozódik, felméri saját képességeit és lehetőségeit, a mássokkal való együttműködés határait és szabadságát. A játék erőfeszítést is jelent, valóságos és fantáziaszintű élmények átrendezését, harmóniát, rendet vagy rendetlenséget, ellentmondásokat. A játék hátterében megismerhetővé válik önmaga, a tárgyi világ és az emberi kapcsolatok bonyolult összefüggései. A játékhoz belső indítékra van szükség: kíváncsiságra, élményekre, kezdeményezésre és szabadságra. Olyan külső feltételek kellenek, amelyek biztonságot nyújtanak, mozgásteret adnak az egyénileg eltérő ütemben fejlődő gyerek aktivitásához.

 

 

“A megismerés legfőbb forrása a tapasztalat” (Galileo Galilei)

 

Óvónőként sokféleképpen segíthetjük a játszó gyermek tapasztalatszerzését, a világ megismerésében az emberi együttműködés formáinak megtanulásában.

 

Oktatási tevékenységem során a legfontosabb célkitűzéseimnek tekintem:

 

v     Minden gyermek, akikkel kapcsolatba kerülök a munkám során, alakítson ki magáról pozitív énképet.

v     Fejlődjön kapcsolatteremtő képességük

v     Tudatosuljon bennük, hogy látás, hallás, tapintás, ízlelés, szaglás, hő\ súlyérzékelés révén megismerhetik önmagukat, környezetüket.

v     Fedezzék fel környezetükben a szépet, a természetben megnyilvánuló harmóniát és ők is váljanak a szép dolgok alakítójává.

v     Különböző helyzetekben legyenek képesek kutatni, kísérletezni.

v     Fedezzék fel az ok-okozati összefüggéseket.

v     Elégüljön ki mozgásigényük.