OLVASÁS:

NYILAS CSILLAGJEGY-ről

 

 

Szeretem elolvasni, mindazt, amit a Nyilas csillagjegyről írnak: az általános jellemzőket, a napi hóroszkopot. Az általános jellemzők közül valóban nagyon sok tulajdonság reám is illik. Egypár főbb tulajdonságát a Nyilasoknak leírom ide, hátha Önök közül, aki a Nyilas csillagjegyében született, magára ismer.

Amit ennek a napjegynek az általános jellemzőiről tudni kell azok a következők: az asztrológia szerint tüzes, mozgékony és kettőstestű jegy. Uralkodó bolygója a Jupiter. Lévén, hogy “kettőstestű” jegy, kétféle megjelenési formája van, amelyek egymástól erősen eltérnek. A Nyilasok egy része nyúlánk, karcsú, ideges alkat, a másik típus pedig inkább alacsonyabb, kerekded és ő is igencsak ideges-mozgékony alkat. Nem tartozkodóak, hanem kifejezetten nyíltan mutatkoznak, nagy optimizmust sugároznak magukból. Nyíltsága révén, a Nyilas könnyen felismerhető, ugyanis nagyon könnyen kikotyogja az igazságot, legyen az jó vagy rossz. Így lejárathatja magát, de lehet a társaság lelkeis. Nagyvonalú, emberszerető, optimizmusa határtalan. Szinte mindent megbocsát, nem haragtartó, tapintatos és figyelmes.  Hatalmas lelkesedéssel fog neki nagy dolgok végbeviteléhez, de nem küzdő típus, szalmaláng természetű: hirtelen fellángol és gyorsan lehorgad. A Nyilas kedveli az utazást, vonzza mindaz, ami messze van. Könnyen alkalmazkodik idegen környezethez, lakásában is gyakran cserélget, átrendez. Fontos, hogy megőrizhesse a szabadságát.  Cselekedeteit nagyon befolyásolják mások véleménye, vigyáz a jóhírére, arra, hogy “mit is mondanak az emberek”. Mélységes meggyőződése, hogy minden eleve jó, csupán a korlátokat kell megszüntetni. A Nyilasból azonban soha nem lesz olyan pesszimista –bármilyen csalódás is érje-akiről azt mondják, hogy: optimista csak belegondolt a dolgokba.

Hivatásukat tekintve a Nyilasok között gyakran fordulnak elő jogászok, ügyvédek, bírók –ezeket az erős igazságérzetük miatt választják. Ugyanakkor a nyers anyagokhoz is vonzódnak, pl: fa, fém, és ezekhez kapcsolódó szakmát választanak: asztalos, ács, esztergályos. Lehetnek még jelen a turizmusban, a lovakkal kapcsolatos tevékenységekben, pl: zsokék, műlovarok vagy lovas rendőrök. Szabadidejében szívesen kirándul, sportol, imádja a táncot.

A szerelemben szenvedélyes, tüzes, ugyanakkor érzelmi biztonságra vágyik. A zabolátlan és életvidám  Nyilasnak hatalmas szenvedést okoz az otthon szűkössége és behatároltsága, éppen ezért igyekszik ebből a lehető leghamarabb menekülni.

Nos, ennyit tartottam érdemesnek leírni magáról a NYILAS csillagjegyről. Remélem, hogy Önök is, Nyilasok sok estben magukra ismertek, ahogyan jómagam is.

 

FÖLDRAJZI ÉRDEKESSÉGEK, JELENSÉGEK

 

Manapság, a rengeteg vegyi anyag levegőbe jutásának eredményeképpen nagymértékben megváltoztak az éghajlati viszonyok. Érdeklődéssel figyelem a természet, az éghajlat, a Föld átalakulását, változását. Különösen érdekelnek -habár nem igazán tartozik a légköri jelenségek sorába- a földrengésekről, tűzhányókról szóló leírások.

A földrengés az egyik legfélelmetesebb természeti csapás, a nagyobb rázkódások főként a sűrűn lakott nagyvárosokban okoznak nagy pusztításokat. Sok földrengés úgy mozgatja a felszínt, mintha imbolygó hajó volna. A legtöbb földrengés csak pár percig tart. A fő rengést több, egyre kisebb erősségű utórengés követi. A földrengés erősségének a mérésére a Mercalli skálát használják. Ez a földrengés hatását mutatja, 12 fokozatra van felbontva.

*  PL:  2 fokozat: nagyon gyenge

*  5 fokozat: meglehetősen erős, a folyadékok kiloccsannak, betörhetnek az ablakok.

*  7 fokozat: nagyon erős, a tetőről lehullnak a cserepek.

*  8 fokozat: romboló, épületek összeomolhatnak.

*  10 fokozat: erősen pusztító, a talaj összetöredezik.

*  12 fokozat: katasztrófális, a tárgyak a levegőbe repülnek.

 

A japán, Kobe városában, 1995-január 17-én a nagy erejű földrengés házakat, hidakat rombolt szét. A képen látható autópálya 500 méteres felüljárószakasza az oldalára borult.

 

A földrengés közeledtét az állatok is megérzik, megváltozik a viselkedésük, nyugtalanok lesznek.

ÓVINTÉZKEDÉSEK: ha már elkezdődött a földrengés, a házon belül kell maradni és egy erősebb bútordarab alá kell bújni vagy az ajtókeretben állni, ugyanis az ajtó a szoba egyik legerősebb része, nem valószínű, hogy összedől. Minden tüzet el kell oltani!!!

 

A tűzhányó, vagyis a vulkán lávát lövell a levegőbe, olvadt lávafolyamot ont vagy porfelhőket áraszt. A vulkánokból kitörő láva 10000C hőmérsékletű is lehet és sebessége elérheti a 165 méter/ másodperc sebességet is.

 

A hawaii Mauna Loa, a legnagyobb aktív tűzhányó. Ez a vulkán 120 km hosszú és 50 km széles. A megolvadt láva szökőkútként tör ki a magasba, narancssárga fénnyel vonja be az eget.

 

Az Etna megolvadt lávafolyama megvilágítja az eget, ahogy lassan utat éget magának a hegy oldalán.

 

A vulkánok kitörési módja többféle lehet a gázok típusa és a víz mennyiségének függvényében. Létezik „csendes” kitörés, amikor a kitörő láva híg. A „Stromboli” típusú kitörésnél a gázok kisebb robbanásokkal szabadulnak ki, a lávacsomó félig híg. A „Vulcano” típusú kitörés jóval veszélyesebb, a kilövellő láva nagydarab köveket is képes messzire elhajítani. A magma roppant tömör, a gázok nem tudnak kiszabadulni és a nagy nyomás hatására lesz nagyon heves a kitörés. A legpusztítóbb hatású vulkáni kitörés a „pliniusi” típusú. A magma nagyon sűrű, gázokkal telített. A gázok energiájának hatására, amelyek nem tudnak kiszabadulni, a magma ágyúgolyóként lövell a magasba. A pliniusi kitörésben olyan hatalmas energiák szabadulnak fel, hogy a hamu, a kövek és a gázok a hangsebességnél gyorsabban távoznak a tűzhányóból. A kitörő hamu akár 30 km magasságba is felrepülhet, ami majd belepi az egész tájat.

 

1991-ben a Fülöp szigeteki Pinotabu vulkán kitörése után hamu borította be az egész környéket.

 

A dél-mexikói El Chichon vulkán krátere az 1982-es kitörés után. A vulkáni hamu 18,5 km magasságig szökött fel a magasba.

 

TUDNIVALÓK: A Földön több mint 1300 aktív tűzhányó található.

Működőnek nevezzük az olyan vulkánt amelyik rendszeresen kitör, vagy az elmúlt tízezer évben már legalább egyszer kitört.

Ha egy vulkán az elmúlt tízezer évben egyszer sem tört ki, azt szunnyadó vulkánnak nevezzük.

Kialudtnak nevezzük, ha már több mint huszonötezer éve nem aktív.

A világ tűzhányóinak többsége a tenger alatt van.

A világ legnagyobb vulkanikus krátere az indonéziai TOBA. Területe 1775 KM2.