GYEREKNEVELÉSRŐL: SZÓRAKOZTATÓ JÁTÉKOK

 

Amint azt a „Bemutatkozás” című fejezetben már írtam, két gyerekem van: Boti és Barbi.

Gondolom, akinek szintén van gyereke, akár egy, akár több, annak nem kell részletezni, hogy mennyi gond van velük, a neveléssel, gondozással. Sok esetben azonban nem is az okoz gondot, hogy mit adjunk enni vagy mibe öltöztessük, hanem az amikor pl. a gyerek elénk áll és azt mondja, hogy „mit csináljak, nagyon unom magam”. Ilyenkor rajtunk, szülőkön múlik, hogy milyen elfoglaltságot ajánlunk gyerekünknek. Ha sok a munkánk, nem érünk rá a gyerekkel játszani, hajlamosak vagyunk azt mondani, hogy nézzen tévét vagy ha van számítógép, akkor játszodjon a számítógéppel. Így a gyerek többet nem nyaggat a maga bajával és mi is nyugodtan végezzük a dolgunkat. Pedig tudjuk, hogy egyáltalán nem használ a gyereknek a tévézés, számítógépezés. Sőt!!

Egyik alkalommal, amint a könyvtárban a gyermek pszihológia témájú könyveket nézegettem, kezembe akadt egy érdekesnek tűnő könyv, az volt a címe: „365 Játék suli után, tévézés helyett.” Kikölcsönöztem és valóban nagyon sok érdekes, ötletes játék van benne: egyszemélyes játékok, amelyeket a gyerek egyedül játszhat vagy többszemélyesek. Az általam legérdekesebbnek tartott játékok közül kiragadtam egy párat és leírom ide.   JÓ SZÓRAKOZÁST!!

 

NEVEK VERSENYE

Ez a játék azoknak a gyerekeknek jó, akik különösen szeretnek a számokkal játszani. Le kell írni az ÁBC betűit ábc sorrendbe, majd ezután minden betű alá egy számot, kezdve a számozást az egyestől.

Pl:  A    B   C

      1    2     3

 Ezután leírjuk a saját, ismerőseink, osztálytársaink neveit, összeadjuk a betűk alatt található számokat és az lesz a nyertes név amelyik a

legnagyobb számot adja eredményül.

 

TERMÉNYMOZAIK

Adjunk a gyereknek egy kartonlapot, ragasztót valamint terménymagvakat: kukoricát, rizset, mákot, köménymagot, szezámmagot, stb…A kartonlapra rajzoljon tetszőleges mintákat, képeket, figurákat. Kenjen be egy részt a képből a ragasztóval és szórja meg a neki tetsző magvakból. Azután kenje be a következő részletet a ragasztóval, azt is szórja be magokkal (ezt most másfajtával) és így folytassa addig, amíg elkészül az egész kép.

 

TÍZES LISTA

Sajátkészítésű toplistát is készíthet gyerekünk.

Kezdő ötletként adjuk meg a témát mi, meglátjuk, hogy utána már neki is menni fog.

Pl: A tíz legidegesítőbb tanári szokás.

    Tíz dolog, amit nem szeret a tévében.

    Tíz fajta legjobban kedvelt és nem kedvelt ételféleség.