Az iskola

 

A székelyudvarhelyi római katolikus gimnázium alapítása 1593-ban a kor egyik legképzettebb magyar jezsuitájának, Vásárhelyi Gergely nevéhez fűződik. Ő alapította az iskolát a környék, valamint Csíkszék, Kászonszék és Háromszék katolikus ifjai számára.

 

Az új tanintézet létrehozása igen jelentős esemény volt az egész Székelyföld életében. 1593-ban a jezsuiták a várban kezdték meg az oktatást, és itt működtek annak lerombolásáig.

 

1630 után, amikor a katolikusok visszakapták a Szent Miklós- hegyi plébániát, annak épületében szervezték újra az iskolát. Ebben már egy másik híres jezsuita atyának, Sámbár Mátyásnak volt nagy szerepe, aki a bethlenfalviak segítségével iskolaépítkezésbe is kezdett. Két évtizedik folyt itt a tanítás. 1660-ban, a plébánia épületéből északra, felépítették az első önálló iskolaépületet, amely két évszázadig volt a római katolikus gimnázium otthona.

 

A jezsuiták nevéhez fűződik, a másik Szent Miklós- hegyi iskolaépület, a szeminárium felépítése is 1740-ben. Ez a diákok bentlakása volt, étkezést és szállást kaptak, díjmentesen, vagy méltányos fizetségért.

 

A gimnázium két régi épülete a múlt század utolsó begyedére már szűknek és elavultnak bizonyult. 1887-ben a Főtanhatóság egy új iskola építését hagyta jóvá. Probléma volt a hely megválasztása volt. Erre a célra megvásárolták a Szent Miklós hegy lábánál lévő Gyertyánffy Gábor-féle és a vele szomszédos református kántori telket. Így készült el a múlt század végi udvarhelyi iskola építkezések egyik kiemelkedő létesítménye 1890-91-ben a római katolikus gimnázium épülete, a lakosság jelentős anyagi hozzájárulásával. Az építkezést 1890 tavaszán Lengyel Gergely és fia Lengyel János vállalkozók kezdték el. A munkálatokat 1891 őszén végezték el, a tanítás 1892-93-as tanévvel kezdődött.

 

 

Két évtized elteltével, újabb, még nagyobb méretű építkezésre vállalkozott a római katolikus főgimnázium. Pályázatot hirdettek, amelyen Pápai Sándor műszaki tanácsos tervét fogadták el. A munkálatokat a lebontástól az új épület átadásáig Király és Spáda kolozsvári építkezési vállalkozók végezték. 1910-ben megkezdődött a tanítás az új iskolában.

 

 

Az új főgimnázium nemcsak a Szent Miklós hegynek, de egész Udvarhely városának dísze. 110 méter hosszúságban három épület alkot egységes homlokzatot. A főbejárathoz kettős lépcső vezet fel. Az épületet gazdag magyaros majolika díszíti. Az iskola felszentelésére 1910/november/20-án kerül sor, Majláth Gusztáv Károly püspök jelenlétében.

 

A templom áll a maga helyén rendületlenül, az iskola nem távolodik tőle, sőt, közeledik hozzá. Magasan fekszik mind a kettő: templom és iskola.